KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Hayato Okamura (KDU-ČSL): V podpoře Taiwanu musíme vytrvat
Zpět

Hayato Okamura (KDU-ČSL): V podpoře Taiwanu musíme vytrvat

Přidáno 3. 8. 2022
Ilustrační foto
Česká televize

Pan poslanec Hayato Okamura se pro Českou televizi vyjádřil ohledně opětovně narůstajícího napětí mezi Čínou a Taiwanem. Dle něj se neschyluje k válečnému konfliktu, Čína bude reagovat v rovině ekonomických a kybernetických útoků. I přes to dle Okamury musíme v podpoře Taiwanu dlouhodobě vytrvat, jelikož je to demokratická země bránící se před autoritářským čínským režimem.

Jak bude Česká republika reagovat, když Čína vojensky zaútočí na Taiwan?
Žádný útok se v tuhle chvíli nekoná. Ta návštěva Nancy Pelosi, třetího nejvýznamnějšího ústavního činitele Spojených států, je nesporně historická. Je to po 25 letech, kdy tak vysoký činitel Spojených států amerických navštěvuje Taiwan. A samozřejmě rétorika pekingského autoritativního režimu je velmi tvrdá, velmi ostrá. Ale jedna věc je politické divadlo a druhá věc je realita. Součástí čínské odpovědi bude vedle určitých ekonomických sankcí či kybernetického útoku i to několikadenní vojenské cvičení v těsném okolí Taiwanu. Ale nepředpokládám, že to přeroste v nějaký přímý vojenský útok.

Máme tedy vyjadřovat podporu Taiwanu i nadále?
Já si myslím, že je v pořádku v té podpoře vytrvat. V současné mezinárodní politice jde o vytrvalost. Týká se to třeba i Ukrajiny. To není jen o tom, že jsme pomáhali v tom prvotním nadšení, ale teď musíme vytrvat řadu měsíců, možná třeba rok, dva. O to půjde i v nastávající zimě třeba, kdy pocítíme dopady krize ve východní Evropě. A podobně je to s Taiwanem a s Čínou.

Více zde.

kategorie Z médií