KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Hayato Okamura (KDU-ČSL): Kdybychom nepodporovali Ukrajinu, hrozilo by zhroucení mezinárodního řádu
Zpět

Hayato Okamura (KDU-ČSL): Kdybychom nepodporovali Ukrajinu, hrozilo by zhroucení mezinárodního řádu

Přidáno 22. 2. 2023
Ilustrační foto
Česká televize

Máme-li být realisté, asi nemůžeme očekávat, že Putinova armáda padne třeba za týden. Vůle Ukrajinců ubránit si jejich svobodu je ale velice silná. O blížícím se výročí války na Ukrajině a projevech Vladimira Putina a Joea Bidena diskutovali v pořadu 90‘ ČT24 poslanec za KDU-ČSL Hayato Okamura a poslanec za ANO Jaroslav Bžoch.

„Často se v souvislosti s kremelskou agresí proti Ukrajině mluví o zachování mezinárodního řádu, to znamená zachování pravidel soužití států. Tato pravidla zjednodušeně spočívají v tom, že větší, vojensky silnější stát nenapadne ten menší a slabší. Toto bylo od druhé světové války víceméně dodržováno. Současná agrese Kremlu tento řád těžce narušuje. Nacházíme se ve velmi nebezpečném momentu. Kdybychom na něj adekvátně nezareagovali a nepodpořili bránící se Ukrajinu, mohlo by to vést až ke zhroucení tohoto řádu,“ řekl na úvod Hayato Okamura.

Podle lidoveckého poslance je třeba o jednotu demokratických zemí v čele se Spojenými státy usilovat každý den. „Je to o vytrvalosti. Děláme dobře, když podporujeme Ukrajince v jejich zápase o obranu své země. Patří k tomu i přijímání válečných uprchlíků a snaha o jejich integraci. Jednota západních států je otázkou vůle a rozhodnosti. Ten, kdo je hluboce přesvědčený a v síle vůle vytrvává, válku vyhrává. To je přesně tato situace. Obě strany se přetlačují, ale my jsme přesvědčeni o svých hodnotách svobody a demokracie. Je do očí bijící, že za tyto hodnoty bojují i Ukrajinci, a proto je podporujeme,“ doplnil Hayato Okamura.

Více zde.

kategorie Z médií