KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Hayato Okamura (KDU-ČSL): cesta na Tchaj-wan pomáhá demokracii, pro Česko má i obranný charakter
Zpět

Hayato Okamura (KDU-ČSL): cesta na Tchaj-wan pomáhá demokracii, pro Česko má i obranný charakter

Přidáno 24. 3. 2023
Ilustrační foto
ČT24

V interview ČT24 se dnes Hayato Okamura, poslanec KDU-ČSL a člen sněmovního zahraničního výboru, vyjadřoval k významu cesty předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na Tchaj-wan. Dle Okamury má tato cesta i obranný charakter, účastní se jí i ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka. Okamura se vyjádřil také k spolupráci Číny s Ruskem.

„Je důležité, aby se propojoval demokratický svět, a to i co se týče obranných událostí. Cesty na Tchaj-wan se účastní i Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby a účastní se vlastních, separátních jednání. Tato cesta má tedy i obranný charakter,“ míní poslanec a člen sněmovního zahraničního výboru, Hayato Okamura.

„Kdyby došlo k napadení Tchaj-wanu Čínou a Tchaj-wan podlehl, to by byla obrovská ztráta pro demokratický svět. Americká vláda naznačuje, že by se v takovém případě do tohoto konfliktu přímo zapojila a jedna z nejbližších amerických základen je na japonském ostrově Okinawa. To znamená, že i Japonsko musí realisticky myslet na  hrozný scénář, že bude vtaženo do tohoto válečného konfliktu, a tomu musíme stůj co stůj zabránit,“ zdůrazňuje poslanec Hayato Okamura.

„Putinova vláda je v současné situaci docela v úzkých, takže vítá jakoukoliv podporu ze strany Číny. Rozhodně by si Si Ťin-pching nenechal diktovat Putinem, v této dvojici je Čína tím silnějším. Přes všechny rozdíly zájmů spojuje obě mocnosti společný soupeř, a to USA, mezi těmito zeměmi se tedy jedná spíše pouze o pragmatickou spolupráci,“ dodává poslanec Hayato Okamura.

Více zde.

kategorie Z médií