KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Hamáček něco skrývá, mlží a je nevěrohodný, kritizuje opozice
Zpět

Hamáček něco skrývá, mlží a je nevěrohodný, kritizuje opozice

Přidáno 6. 5. 2021
Ilustrační foto
Forum 24

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček nadále odmítá novinářská zjištění o tom, že měl vyměnit mlčení v kauze Vrbětice za dodávku milionu kusů vakcíny Sputnik V pro Českou republiku. Během středeční tiskové konference, na níž nebylo možné klást novinářské dotazy, proto prohlásil, že podá trestní oznámení na autory článku – na reportéra Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou – a požádá o odškodné 10 milionů korun od serveru Seznam Zprávy. Jenže autoři reportáže si za svým textem stojí a mají pro veškerá prohlášení důkazy. Jak se v burácivé kauze zorientovat?

Utajované jednání, na němž se nikdo nic nedozvěděl
Obsah již druhého neveřejného jednání sněmovny v řadě se s ohledem na možné sdělení citlivých informací nesmělo nikde vysílat, poslanci měli zakázáno brát si na něj jakákoli záznamová zařízení – od mobilu přes notebook po chytré hodinky. Otázky na Hamáčka zde padly, nikoli však zásadní utajované informace, které by kauzu posunuly dál. Na jednání byli přítomni ředitelé tří tajných služeb: Jan Beroun, Michal Koudelka a Marek Šimandl.

Jak sdělil pro Českou televizi poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL), ze všech tří promluvil pouze poslední z nich. „Odkázal se na paragraf zákonů, kdy tajné služby mohou referovat pouze v rámci komisí, které jsou k tomu určeny. Zástupci dalších služeb se k tomu nevyjadřovali. Já jsem na konci jednání navrhl, aby tento bod byl odkázán komisím pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby, Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace. Bohužel to kvůli hlasům hnutí ANO nebylo schváleno,“ vylíčil Bartošek.

Více zde.

kategorie Z médií