KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Filip a Okamura jsou hrozba. Za ministry je nechci, má jasno šéf KDU-ČSL Jurečka
Zpět

Filip a Okamura jsou hrozba. Za ministry je nechci, má jasno šéf KDU-ČSL Jurečka

Přidáno 6. 10. 2021
Ilustrační foto
CNN Prima News

Voliči se budou příští týden rozhodovat mezi dvěma možnostmi. Buď koalice Spolu společně s Piráty a Starosty, nebo koalice ANO, SPD a KSČM. Podle předsedy KDU-ČSL a lídra kandidátky Spolu v Olomouckém kraji Mariana Jurečky určitě nedojde k třetí variantě, kdy by se členové koalice domluvili na společné vládě s hnutím ANO – kvůli hrozbě vlivu SPD a případného referenda o výstupu z EU. Jurečka o volební kampani i povolebních plánech hovořil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

 V kampani upozorňujete na hrozbu další vlády Andreje Babiše. Vy jste s ním v minulosti již ve vládě seděl. Nebojíte se, že to lidé tudíž nebudou brát za autentickou hrozbu? Nebo vás naopak změnila ta zkušenost s vládnutím s ním?
Myslím, že lidé umí odlišit situaci v roce 2013, kdy nebylo moc na výběr, jakou jinou vládní koalici postavit, navíc ji sestavoval Bohuslav Sobotka. Nejde to srovnávat se situací, která je teď, a s tím, čím jsme si prošli za poslední čtyři roky. Lidé určitě nemůžou říct, že se mají po čtyřech letech vlády Andreje Babiše líp. Máme extrémní zadlužování, extrémně rostou náklady na život, stoupá inflace, bydlení je drahé a nedostupné. Myslím si, že hrozby, před kterými varujeme, kdy hrozí většina na půdorysu stran ANO, SPD a KSČM, se jedná o reálnou hrozbu. Vláda již dnes na principu této koalice funguje. Komunisté by rozhodně měli větší apetit a chtěli by do vlády. Já bych třeba nechtěl, aby byl Vojtěch Filip ministrem zahraničí, nechci Tomia Okamuru jako ministra vnitra. Takže říkám – můžete si reálně vybrat, tohle jsou ty hrozby, co to může znamenat z hlediska dopadů na běžný život, anebo tady máte šanci.

Nastínil jste, že existují v podstatě dvě volby. Buď Spolu s PirSTAN, nebo ANO, SPD a KSČM. Neexistuje ale ještě třetí varianta? Nedonutí vás například hrozba vládnutí s SPD, která by mohla přinést referendum o vystoupení z EU, že nakonec půjdete k vyjednávacímu stolu s ANO? Můžete tedy naprosto vyloučit vládu s hnutím ANO?
Myslím, že je to naprosto vyloučeno. Jednak jsme do té spolupráce mohli jít v roce 2017, jak KDU-ČSL, tak ODS. Odmítli jsme to. Přispěly k tomu i osobní důvody, kdy jsme s Pavlem Bělobrádkem viděli, jakým způsobem Andrej Babiš funguje. Neumím si představit, že bychom šli do vlády s lidmi, kteří teď čtyři roky způsobují stav, ve kterém jsme. Rychlé tempo zadlužování, chaotické zvládání covidu, 30 tisíc lidí, kteří zemřeli, je to jedno z největších čísel na světě v přepočtu na obyvatele.

Více zde. 

kategorie Z médií