KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Exministryně a lékařka Roithová (KDU-ČSL): Rychlotesty nejsou spolehlivé, respirátory ministerstvo p
Zpět

Exministryně a lékařka Roithová (KDU-ČSL): Rychlotesty nejsou spolehlivé, respirátory ministerstvo plýtvalo

Přidáno 23. 3. 2020
Ilustrační foto
reflex.cz

Řada opatření potřebných pro zvládnutí epidemie koronaviru v Česku nepřišla buď vůbec, byla nedostatečná nebo přišla se zbytečným zpožděním. Je o tom přesvědčena exministryně zdravotnictví Zuzana Roithová. Kromě ministerské funkce má za sebou osm let ředitelování Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze, léta ve zdravotním výboru senátu a teď stojí v čele osmi jihočeských nemocnic. „Myslím, že vývojem v Itálii byly zaskočeny všechny vlády. Některé ale mají kvalitnější systém řízení,“ uvedla exkluzivně pro Reflex.

V čem se podle vás mohla vláda lépe připravit na to, co přijde?

Ihned po zprávách z Číny na začátku ledna měla být provedena revize státních rezerv osobních ochranných pracovních prostředků a dokud ještě fungoval trh, měly být doplněny zásoby. To se týká i podpůrných léků.

Dalo se to stihnout?

Předpokládala bych, že už v souvislosti s ptačí chřipkou, kdy se řešilo riziko mutace a přenosu na člověka, bude mít vláda robustní epidemický plán. A hlavně, že bude funkční – včetně smysluplné logistiky řízení a komunikace s veřejností.

A takový plán vláda neměla?

Bohužel tomu neodpovídá chaotická a nekonzistentní komunikace premiéra. Opakovaně třeba i v rozporu s pokyny ministerstva zdravotnictví vůči přímo řízeným nemocnicím ze stejného dne. Stejně tak i vyhlašování nedomyšlených, neprojednaných a sporných opatřeních. Zkrátka – styl řízení vlády postrádá rysy kvalitního managementu, opatření byla někdy chaotická, bez vysvětlení jejich smyslu.

Vzhledem k dramatickému vývoji v Itálii bych také očekávala včasné vytvoření a kvalitní koordinaci širšího štábu nejlepších odborníků. A to nejen z oblasti epidemiologie, ale pro kontinuální práci na vícevrstevných plánech pro všechny oblasti života v Česku.

Celý rozhovor zde.

kategorie Z médií