KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Exkluzivně pro Brňana: Marie Jílková
Zpět

Exkluzivně pro Brňana: Marie Jílková

Přidáno 20. 9. 2021
Ilustrační foto
Brňan.cz

„Vydali jsme se na cestu, která má jasný cíl – moci nabídnout vhodné byty pro občany Brna-střed s pohybovým nebo smyslovým omezením," řekla radní pro sociální a zdravotní oblast za Brno-střed Marie Jílková, která kandiduje za koalici SPOLU. 

Brno-střed má metodiku, jak vytipovat vhodné prázdné byty, opravit je a nabídnout seniorům a handicapovaným. Co by takový byt měl splňovat? „Je dobré mít prostornou předsíň, koupelnu, kde by bylo možné udělat sprchový kout, elektrické zásuvky ve výši pasu, aby se senior nemusel ohýbat k zemi, zvolit kontrastní zárubně dveří, což pomáhá vizuální orientaci v prostoru, nebo odstranit dveřní prahy a nahradit je lištami, aby hůře se pohybující člověk nezakopával,“ vyjmenovává radní městské části Brno-střed pro oblast sociální a zdravotní Marie Jílková. V sobotním rozhovoru pro zpravodajský portál Brňan s ní probereme i další aktuální témata ze zdravotní a sociální oblasti.

Pojďme na úvod přiblížit čísla – kolik takových prázdných bytů, které by šly na tento účel využít, Brno-střed má a kolika lidí se potřeba takového bytu týká?
Velké změny začínají někdy úplně malými krůčky. A pokud se má Brno připravovat na důsledky demografické změny v budoucnu, je potřeba se začít připravovat už nyní. Podle propočtů bude v roce 2026 činit podíl seniorské  populace 22,8 % obyvatel města, v roce 2036 pak 25,1 % a v roce 2046 dokonce 31,5 %. Přepočítám-li to na městskou část Brno-střed, může se jednat o více než 25 tisíc lidí. Tato úvaha stála za myšlenkou podívat se na bytový fond městské části Brno-střed z hlediska jeho přístupnosti. Každý byt je jiný, v jinak přístupném domě a to nemusí každému vyhovovat. Mladší člověk zvládne vyjít pár pater bez výtahu, zatímco pro staršího člověka jsou bariérou i třeba tři schůdky od vchodu k výtahům. Naše městská část se stará o téměř 4 000 bytů, které průběžně opravujeme, a už při průběžných opravách je dobré podívat se na to, zda by dispozice, umístění bytu a situace v okolí  (dostupnost bezbariérové MHD) byla vhodná pro člověka s pohybovým nebo smyslovým omezením. V takové lokalitě a v takovém bytovém domě pak můžeme chystat přístupné byty. A právě k tomu slouží uvedená metodika, vlastně návod, co sledovat, čemu věnovat pozornost a jak byt opravit.

Více zde. 

kategorie Z médií