KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Exekucemi je nyní ohrožena i střední třída
Zpět

Exekucemi je nyní ohrožena i střední třída

Přidáno 5. 5. 2020
Ilustrační foto
Katolický týdeník

Od zavedení teritoriality, tedy krajské příslušnosti exekutora k dlužníkovi, si Charita ČR slibuje „zkrocení exekutorů“ a také za ni lobbovala. Zákon, který přináší nová pravidla pro exekuce, chtějí poslanci schválit co nejdříve. Odhadují, že exekucí nyní přibude.

Minulý týden teritorialitu doporučil Ústavně právnímu výboru Sněmovny jeho podvýbor. „Hlasovali jsme o ní a doporučili ji,“ potvrzuje Marek Výborný (KDU-ČSL). Odsouhlasili dokonce dva návrhy. Jeden obsahuje teritorialitu v čisté formě, druhý rozlišuje podnikatele a fyzické osoby. „Návrhy jsou velmi podobné. Jen ten druhý umožňuje u podnikajících osob volbu exekutora nezávisle na kraji. U podnikatelů je vymáhání dluhů složitější,“ připojuje Výborný. Podvýbor přijal také návrh vyjmout Centrální evidenci exekucí ze správy Exekutorské komory a přesunout ji pod ministerstvo spravedlnosti.

Schválit co nejdříve

Zhruba za týden by měl teritorialitu projednat Ústavně právní výbor a pak půjde na plénum Sněmovny v rámci druhého čtení novely. Poslanci by rádi nový exekuční řád schválili co nejdříve. Odhadují totiž, že kvůli pandemii bude exekucím čelit nově i střední třída. „Budou to lidé, kteří před půlrokem byli bez jakýchkoliv ekonomických problémů. Teď najednou nebudou schopni své závazky splácet. A tito lidé mají majetek – domky, pozemky,“ přibližuje Marek Výborný. Do novely by také rád prosadil takzvaný chráněný účet, kde by lidem zůstávalo alespoň minimum peněz potřebných k životu. O podobě tohoto účtu jednají poslanci i s bankami.

Lidovci chtějí tento týden představit další dva návrhy, které by měly řešit stávající exekuce. Jde o velký problém, protože těchto exekucí je čtyři a půl milionu.

Jednodušší cesta k oddlužení

„Navržené změny vítáme. Jsme přesvědčeni, že budou-li přijaty, výrazně zjednoduší praxi, omezí nedůstojný obchod s chudobou a mnoha jednotlivcům a rodinám umožní cestu k oddlužení a návrat do normálního života,“ říká Iva Kuchyňková, koordinátorka pro sociální oblasti Charity ČR, která se tématu oddlužení věnuje dlouhodobě. Teritorialita exekutorů by měla odstranit tržní postup při vymáhání exekucí. Charita si hodně slibuje zejména od zavedení pravidla „jeden dlužník jeden exekutor“, které výrazně sníží např. administrativní zatížení zaměstnavatelů či úřadů a sníží pravděpodobnost úniku dlužníka do šedé ekonomiky. Druhým klíčovým principem je podle ní zavedení přidělování exekucí soudem, nikoli věřitelem – a tím odstranění klientelistických vazeb a korupčního prostředí.

kategorie Z médií