KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Exekuce jsme ve sněmovně řešili amatérsky. Po volbách už se nesmí obcházet Legislativní rada vlády,
Zpět

Exekuce jsme ve sněmovně řešili amatérsky. Po volbách už se nesmí obcházet Legislativní rada vlády, říká lidovecký poslanec Výborný

Přidáno 29. 7. 2021
Ilustrační foto
INFO.cz

Poslanci před několika týdny stvrdili zásadní změny v exekucích. S procesem přijetí ale není spokojen poslanec za KDU-ČSL a předseda podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení Marek Výborný. Takto významné novely podle něj musí připravovat vláda a neměly by se na koleni přepisovat ve sněmovně. Sám přitom navrhl několik změn. „Mohli jsme jako poslanci nedělat nic, protože vláda není schopna připravit kvalitní velkou novelu. Pak bychom ale exekučnímu prostředí nepomohli. Museli jsme tak vzít odpovědnost na sebe s tím, že výsledek není stoprocentně kvalitní,“ říká v podcastu Politici mezi paragrafy.

Marek Výborný je poslanec za KDU-ČSL, člen ústavně právního a mandátového a imunitní výboru. Vystudoval historii a teologii a řadu let působil ve školství, konkrétně jako vyučující a následně ředitel pardubického gymnázia. I když není vystudovaný právník, patří k hrstce politiků, kteří se v právní oblasti výrazně profilují. A to zejména pokud jde o insolvence a exekuce.

„První polovinu volebního období jsme se ve sněmovně věnovali novele insolvenčního zákona, další více než dva roky jsme debatovali nad velkou novelou exekučního řádu,“ říká Výborný s tím, že novela nakonec prošla legislativním procesem v podobě, se kterou je spokojen. „Senátoři dokázali odstranit všechny problémy, které byly v původní sněmovní verzi. Na rovinu řeknu, že mám ze samotného výsledku radost,“ dodává. A to přes to, že v novele chybí mnohými „adorovaná“ místní příslušnost exekutorů. Právě na toto téma by se do budoucna ještě rád zaměřil, i když nemá s některými poslanci z řad koaličního partnera ODS jednotný názor.

Více zde. 

kategorie Z médií