KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Evropská lidová strana ztratila „drive“. Chci to změnit, říká Zdechovský (KDU-ČSL)
Zpět

Evropská lidová strana ztratila „drive“. Chci to změnit, říká Zdechovský (KDU-ČSL)

Přidáno 25. 5. 2022
Ilustrační foto
EURACTIV

Český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) chce příští týden zabojovat o post v předsednictvu Evropské lidové strany (EPP). Frakce podle něj ztratila „drive“ a je na čase obměnit její vedení. Sám by se chtěl starat o komunikaci a čerpat přitom ze zkušeností z českých parlamentních voleb, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz.

Příští týden chcete na kongresu v Rotterdamu usilovat o post místopředsedy Evropské lidové strany. Jaké jsou Vaše šance?
Dva měsíce o tom intenzivně vyjednáváme, takže si myslím, že šance tu je. Navíc to není jen o postu místopředsedy, ale o místu v předsednictvu obecně. Je jedno, zda to bude post místopředsedy nebo tzv. pokladníka, který je zodpovědný za finance a má v předsednictvu svůj hlas.

Sjezdy vždy končí nějakým kompromisem, musíte do vedení strany namixovat státy jihu, severu, západu, východu a středu. Bude strašně důležité najít ten mix a já jsem připravený se o to porvat. Máme co nabídnout, máme za sebou vítězné volby do Poslanecké sněmovny. Nikdy jsme neměli jako ČR člena předsednictva Evropské lidové strany a teď je čas to změnit.

Víte o dalších politicích ze střední Evropy, kteří by mohli usilovat o tento post a konkurovat Vám? 
Kandiduje eurokomisař Johannes Hahn nebo Andrzej Halicki, významný europoslanec z Polska. Konkurenti ale nejsme. Třeba s Andrzejem jsme dlouholetí přátelé, kteří se vzájemně respektují a pomáhají si.

Myslím si, že předsednictvo Evropské lidové strany by se mělo zásadním způsobem obměnit, protože vidíme trend, kdy řada tradičních stran v EU jde pomalu dolů. Je potřeba dát jim nový impuls a hledat v nových politických stranách partnery Evropské lidové strany, aby v příštích volbách zvítězila. (příští volby do Evropského parlamentu se konají v roce 2024. pozn. red.)

Více zde. 

kategorie Z médií