KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Europoslankyně Šojdrová: Překonejme krizi společně. Ve zdraví a solidárně
Zpět

Europoslankyně Šojdrová: Překonejme krizi společně. Ve zdraví a solidárně

Přidáno 21. 7. 2020
Ilustrační foto
Katolický týdeník

KOMENTÁŘ/ Mimořádná situace mění zažité scénáře. Nejsem sama, kdo tentokrát výjimečně na cestu do Bruselu sedal do auta. Jedině tak se můžu zapojit do videokonference o audiovizuálních službách a financování nezávislého evropského zpravodajství, které mi leží hodně na srdci.

Ve středu 8. července dorazila do Bruselu i německá kancléřka Angela Merkelová, aby zahájila německé předsednictví EU. Nečekaně ji den předtím pochválil i premiér Orbán na konferenci o budoucnosti křesťanské Evropy, když prohlásil, že je jedinou viditelnou osobností v EU, která je schopná ji vést.

Paní kancléřka nevystupovala nijak okázale. S jistým pohnutím, ale jasně nám sdělila, že Evropa čelí největší krizi od 2. světové války. Tuto krizi si žádný z členských států sám nezavinil a zaslouží si pomoc.

„Byly ztraceny životy, lidé se ani nemohli rozloučit se svými blízkými. Dlužíme Evropanům obnovu… Evropa je schopná dosáhnout velkých věcí, pokud budeme pracovat společně a budeme solidární.“

Očekávání od německého předsednictví jsou velká. Nejpoužívanější slova bruselských řečníků jsou „solidarita“ a „společně“. Krizi společně překonáme tvrdou prací a tím, že se budeme věnovat svým úkolům.

Stav přírody a kvalita potravin

Velmi citelně se každého z nás dotýká stav naší přírody a samozřejmě kvalita potravin. Proto jsem ráda, že se mohu podpoře zemědělství a ochraně přírody věnovat na půdě Evropského parlamentu a snad také pomáhat ke zlepšení. Chce to používat zdravý selský rozum a nezapomínat, že i člověk je „jen“ součástí živé přírody, že jsme na ní závislí. Velmi mne motivují příběhy rodinných farem, lidí, kteří se snaží obnovovat naše skutečné zemědělské venkovské tradice. Mám velkou radost, když se jim daří, a chci je podpořit.

Jsme si vědomi toho, že i tato koronavirová krize znamenala dočasné omezení základních práv a svobod, například svobody pohybu. Pro diktátorské režimy je to ta nejlepší záminka k dalšímu omezování lidských práv. Tu nejhorší variantu zažívají lidé v Hongkongu a my je nesmíme hodit přes palubu.

Je i v našem zájmu chránit lidská práva ve světě a projevovat solidaritu. V článku od mého odborného asistenta Lukáše Pachty se dozvíte, jak současný vývoj v Hongkongu ohrožuje i svobodu vyznání.

Mám pocit radosti i smutku, když se dovídám o tom, že moje iniciativa na přijetí dětí z řeckých uprchlických táborů se uskutečňuje, ale bez nás. Již 12 evropských zemí přijalo více než 200 dětí. Evropská komise se zavázala k pomoci celkem 2000 dětí. Česká republika mezi nimi stále není, ale dosud má šanci se přidat.

Podpora lorda Dubse

Na podporu přijetí dětských uprchlíků měl do Prahy přijet i lord Alfred Dubs, jeden z nejznámějších Wintonových dětí, kterému se povedlo změnit britský imigrační zákon. Jeho práce na pomoc dětským uprchlíkům a jeho příběh byly pro mě prvotním impulzem a inspirací prosazovat pomoc dětem z řeckých táborů v České republice. Karanténa sice jeho cestu do Prahy překazila, nicméně do této přílohy napsal příspěvek, který je jeho pohledem na migrační krizi z druhé strany kanálu La Manche. Jsem mu za to velmi vděčná.

Přeji vám krásné letní prázdninové dny, zdraví a zajímavé čtení.

 
kategorie Z médií