Pandemie covid-19 přinesla a ukázala spoustu věcí. Dobrou zprávou je, že se Evropský parlament shodl na tom, že přednost má zdraví a bezpečí před cestami do Štrasburku, při nichž by mohla vznikat rizika pro zdraví lidí.
Těmito slovy začíná ohlédnutí za první polovinou pětiletého funkčního období této instituce europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.
“Vlastně jsme neplnili smlouvu, podle níž bychom tam měli každý měsíc zasedat. Je to symbolická věc, původně jsme si mysleli, že o tom Francouze nepřesvědčíme, ale navrhl to předseda EP a my jsme to odhlasovali. Řekla bych, že šlo o zodpovědné rozhodnutí,” míní Šojdrová.
Jednání a hlasování ve výborech se odehrávalo on-line, v této změně spatřuje europoslankyně technické zlepšení, jež přineslo větší efektivitu. Nový model začal platit i pro další akce, při nichž se lidé dříve běžně navštěvovali. “Řekla bych, že společnými silami jsme dokázali rychleji reagovat na potřeby členských států, ať už šlo o očkování, testování, koordinování pomoci,” oceňuje postup celé EU Michaela Šojdrová. “Legislativa funguje, projednáváme, schvalujeme, za výsledek se europarlament stydět nemusí,” shrnuje politička na adresu domovského europarlamentu.
Více zde.