KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Europoslanec a místopředseda Tomáš Zdechovský prošel vojenským cvičením pro aktivní zálohy
Zpět

Europoslanec a místopředseda Tomáš Zdechovský prošel vojenským cvičením pro aktivní zálohy

Přidáno 10. 6. 2020
Ilustrační foto
Blesk.cz

Copak je to za vojáka? Europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský (40) vyměnil pohodlí kanceláře za vojenský dril na cvičišti. Během koronavirové krize prošel vojenským cvičením pro aktivní zálohy. Chtěl tak navázat na rodinnou tradici. Už po pár dnech se ale chystal odjet domů.

Europoslanec Tomáš Zdechovský nebyl v době koronaviru příliš vidět ani slyšet. Teď už je jasné proč. Byl totiž ve Vyškově, kde absolvoval třítýdenní vojenský výcvik pro aktivní zálohy. Chtěl tak navázat na rodinnou tradici. „Měli jsme v rodině tři legionáře. A otec a strýc chtěli ve 38., respektive 68. roce bránit Československo, takže jsem k tomu měl vždy blízko,“ zdůvodnil Zdechovský pro Blesk Zprávy, proč vyměnil oblek za vojenské maskáče a tvrdý režim.

Sám se v mládí chtěl podle svých slov hlásit na vojenskou akademii. Nakonec ale po smrti svého otce zvolil jinou cestu a vystudoval krizovou komunikaci a žurnalistiku. „Dlouho jsem ale s armádou koketoval a teď když jsem viděl, že europoslanci nemají zakázáno být členy aktivní zálohy, tak jsem po volbách v roce 2019 podal přihlášku a byl jsem přijatý,“ popsal, jak se k armádnímu výcviku dostal.

Mezi ostatními členy výcviku byl ve svých téměř 41 letech nejstarší. „Znamenalo to mimo jiné, že jsem musel dva měsíce pravidelně intenzivně běhat od pěti do 20 kiliometrů včetně zátěže a zhubnout 14 kilo,“ zmínil s tím, že jinak by prý kurz těžko zvládnul. Změnit tak musel i jídelníček a denní režim.

Málem to vzdal na pokraji sil

„Výcvik probíhá 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Z důvodu karantény kvůli koronaviru nebylo ani nijak možné z něj odjet, takže jsem se musel připravit jak na nedostatek spánku, tak zvýšenou fyzickou zátěž,“ popsal přípravy na samotný výcvik. Ten ukončil teprve 6. června.

Nakonec se prý ukázalo, že fyzička nebyla to nejtěžší, co na absolventy vojenského kurzu ve Vyškově čekalo. I europoslanecká imunita byla při výcviku krátká.

„Nejtěžší asi bylo poslouchat rozkazy a nemyslet. Je strašně těžké, když tam přijdete z pozice europoslance a zjistíte, že jste jen vojín, že nejste nic a musíte se podřídit těm rozkazům, které vám nedávají mnohdy smysl, nebo že jsou nespravedlivé, což byl pro mě první tři dny obrovský boj,“ přiznal Zdechovský v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

„Po chvíli jsem si to v hlavě srovnal a procházel se mi celý výcvik lépe. Ale ty první dny jsem se pral sám se sebou a říkal si, jestli tohle je opravdu to, co jsem chtěl,“ přiznal krizi mezi vojáky.

Celý článek zde.

 

kategorie Z médií