KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Europoslanec Zdechovský: Sověti vraždili všude, nezapomínejme
Zpět

Europoslanec Zdechovský: Sověti vraždili všude, nezapomínejme

Přidáno 22. 8. 2020
Ilustrační foto
eurozpravy.cz

Europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský odpovídal v anketě serveru Eurozpravy.cz na otázky spjaté s 52. výročím od invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa.

Co pro vás osobně znamená srpen 1968 a jak si jej letos připomenete?

V srpnu 1968 jsme tu zažili okupaci vojsky Varšavské smlouvy, což si podle oficiálních údajů Ústavu pro studium totalitních režimů vyžádalo do konce roku 1968 137 mrtvých, 500 těžce zraněných a další stovky lehce zraněných lidí. Sovětští vojáci tehdy nevraždili jen v Praze, ale i v mnoha dalších městech a obcích v Československu. Něco takového je nutné si stále připomínat a je mi velice líto, když to v dnešní době někdo neví anebo to dokonce zlehčuje. Osobně mám proto v plánu se mimo jiné zúčastnit jedné pietní akce v Hradci Králové.

Jaký srpen považujete za větší porobu národa: rok 1968 anebo rok 1969, kdy země byla na pokraji občanské války, ulice připomínaly vřavu a Lidové milice i Sbor národní bezpečnosti brutálně zasáhly proti demonstrantům?

Tohle je hodně těžká volba, srpen 1968 nás porobil „zvenku“, 21. srpen 1969 zůstává ale dnem hanby a znechucení, neboť vše popisované jsme si dělali navzájem, bez přímého zásahu Rusů, kteří v té době už byli ukrytí v lesích či zrekvírovaných kasárnách. Oběti na životech ale už nebyly tak velké, odhaduje se, že zastřeleno bylo pět lidí, (dvě osoby ještě zahynuly tragicky, jedna při dopravní nehodě, druhou obětí byl voják díky své nekázni – pozn. red.), pět bylo zraněno těžce a 26 lehce.

Není ostudou, že pozůstalí po obětech v srpnu 1969 nedostali doposud žádné finanční odškodnění a považujete navrhované jednorázové částky za přiměřené? Za smrt má být vyplaceno 200 tisíc Kč, za trvalé následky 90 tisíc Kč, za ostatní zranění mají postižení inkasovat 45 tisíc Kč.

Ostuda to rozhodně je a jsem rád, že aktuálně běží debata o odškodnění. Co se týká navržených částek a celkovými předpokládanými náklady ve výši 2,5 až 4,5 milionu korun, tak zde souhlasím s kolegy poslanci, že je to přiměřené a návrh bych podpořil.

Současní komunisté tvrdí, že se nejednalo o okupaci a místopředseda KSČM Stanislav Grospič loni uvedl, že mrtví ze srpna 1968 byli převážně oběťmi dopravních nehod. Jak je možné, že komunisté téměř 31 let po revoluci zase překreslují dějiny, neděsí vás to?

Nejen děsí, přijde mi to vyloženě skandální. Loni jsem k tomu napsal dost kritický článek, v němž jsem se ironicky ptal, jestli je běžná dopravní nehoda i kulka, nebo když zemřete zasypaní v domě, do kterého narazí tank. Závěrem jsem napsal, že zlehčování nacistické okupace je nepřípustné a klaním se k tomu, aby podobně nepřípustné bylo i bagatelizování vpádu sovětských a dalších vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Už kvůli všem těm obětem, které si zaslouží úctu. Ani dnes bych na těch slovech nic neměnil.

Nemrzí vás, že mladá generace nemá o invazi téměř žádné vědomosti?

Mrzí a ukazuje to, že je někde něco špatně, ať už ve škole anebo společnosti. Osobně na to ale také můžu jen upozorňovat a diskutovat.

Více zde.

kategorie Z médií