KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Europoslanec Zdechovský: Je na čase snížit komunistickým pohlavárům důchody!
Zpět

Europoslanec Zdechovský: Je na čase snížit komunistickým pohlavárům důchody!

Přidáno 12. 7. 2021
Ilustrační foto
Reflex

Česko má veliký problém. Za celých více než 30 let nebylo schopné vyřešit svoji komunistickou minulost a alespoň symbolicky potrestat nejvýznamnější představitele KSČ, agenty StB či příslušníky Lidových milicí, kteří měli největší podíl na bezpráví minulého režimu. Špičku ledovce představuje nedávný případ někdejšího normalizačního předsedy vlády Lubomíra Štrougala a ministra vnitra Vratislava Vajnara, kteří nesou svůj podíl na střelbě do lidí, kteří se pokoušeli překročit hranice a utéct ze země.

Městské státní zastupitelství v Praze v květnu definitivně zastavilo stíhání. Za přibližně tři stovky lidí zastřelených na hranicích tak patrně už nebude potrestaný žádný z tehdejších vysoce postavených komunistických představitelů. Jak je možné, že bylo stíhání zastaveno? Oba obžalovaní měli údajně trpět duševní chorobou, která jim znemožňovala chápat smysl trestního stíhání. Tento důvod ale stěží obstojí.

Německo si dokázalo poradit lépe
V této souvislosti je zajímavé srovnání s vypořádáním se s nacisty v Německu. Jak připomněla v rozhovoru pro Český rozhlas bývalá ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Neela Winkelmannová, která před lety podala trestní oznámení na Štrougala a Vajnara, německá justice se snaží postavit před soud dosud žijící zástupce nacistického režimu. Ti se pokouší vyhnout soudu podobným způsobem jako Štrougal s Vajnarem a také předkládají podobné posudky. Německá justice ale na nic takového nebere zřetel a staví tyto lidi normálně před soud.

Více zde. 

kategorie Z médií