KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Europoslanci schválili kontroverzní návrh ohledně chudoby pracujících
Zpět

Europoslanci schválili kontroverzní návrh ohledně chudoby pracujících

Přidáno 15. 2. 2021
Ilustrační foto
UdálostiExtra.cz

V roce 2018 hrozila chudoba 9 % pracujících lidí v EU, kdy kvůli protiepidemickým opatřením toto číslo pravděpodobně poroste. Už nyní má každý šestý pracovník v EU mzdu, která je nižší než 2/3 mediánové mzdy, kdy se pomyslné nůžky mezi nejchudšími a nejbohatšími stále rozšiřují.

UdálostiExtra.cz o tom aktuálně informovala Jitka Fialová z kanceláře europoslance Tomáše Zdechovského s tím, že Evropský parlament chce proti tomuto bojovat povinným zavedením jednotné metodiky pro výpočet minimální mzdy a dalšími opatřeními, které případně i překročí současnou pravomoc Evropské komise. Proti vzniku legislativy v této podobě se postavil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Chudoba pracujících je rozhodně téma, kterým bychom se měli celoevropsky zabývat, nicméně řešení, které se nakonec na plénu odhlasovalo, je příliš levicové, překračuje pravomoc EU a z mého pohledu nedostatečně podporuje podnikavost a malé a střední podniky. Nepřispívá inovacím ani celkovému vytváření konkurenceschopného a udržitelného trhu práce,“ komentuje legislativu místopředseda výboru pro zaměstnanost a sociální věci Tomáš Zdechovský, který byl u návrhu stínovým zpravodajem.

„Během vyjednávání nebyla na velkou řadu věcí shoda ani uvnitř lidovecké frakce a kolegové proto měli možnost hlasovat podle svého uvážení. Prošel tak třeba požadavek na jednotné řešení minimální mzdy, nutnost vytvořit několik dalších závazných legislativ k teleworkingu, dávkám v dlouhodobé nezaměstnanosti či povinné financování neziskových organizací. Opatření, která trh spíše svážou a ve svém důsledku ani nemusí pomoci těm, jimž jsou určeny,“ vysvětluje dále Zdechovský.

Více zde.

kategorie Z médií