Místopředseda strany a náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL) se v pořadu Události, komentáře na České televizi vyjádřil k výsledkům amerických voleb. Dalšími tématy pořadu byly budoucnost vztahu Spojených států a Evropy, dopady na světovou ekonomiku a bezpečnostní situaci nebo řešení situace na Ukrajině.
Co se dělalo na ministerstvu zahraničí po vyhlášení výsledků amerických voleb?
„Ve spolupráci s dalšími ministerstvy jsme se dopředu připravovali na obě dvě varianty výsledku amerických voleb. Zájmem České republiky je, aby transatlantická vazba zůstala pevná nehledě na tom, kdo bude stát v čele Spojených států. Byli jsme v kontaktu s lidmi z okolí obou kandidátů, také s kongresmany a dalšími představiteli republikánů a demokratů,“ odpověděl místopředseda strany Eduard Hulicius.
„Ve většina případů prezidenti Spojených států mají svůj druhý mandát zaměřený na zahraniční politiku. V případě Donalda Trumpa to ale asi bude naopak, kdy se zaměří především na vnitřní záležitosti Spojených států,“ dodal náměstek ministra zahraničí Hulicius.
Co si myslíte o proslovu Harrisové, ve kterém dávala do protipólu tyranii a monarchii?
„Z Evropy již několik století sledujeme Spojené státy, jejich demokratický experiment. V proslovu Harrisové jsme mohli slyšet idealismus, který je založen na dlouholeté tradici. Americká tradice idealismu existuje již 247 let, kdy Spojené státy fungují na základě kontrastu mezi demokracií a monarchistickými prvky. List federalistů číslo 70 se zabývá postavením monarchie a hlavy exekutivy v nové demokracii. Federalisté psali o síle institucí, ústavy a státu samotného, právě tyto aspekty nyní Američané prožívají. Síla americké demokracie je potřebná pro mladé demokratické státy na území staré Evropy. Potřebujeme, aby Spojené státy zůstaly silné a držely se principů, na kterých jsou založené,“ vysvětlil Eduard Hulicius.
Změní se něco v řešení situace na Ukrajině s návratem Donalda Trumpa?
„Donald Trump se dlouho připravoval na návrat a k válce na Ukrajině se vyjadřoval poměrně často. Díky tomu máme jistou představu o tom, že má konkrétní plán, který snad bude praktický a jednoduchý. Nejjednodušší by bylo řešení takové, že Rusko opustí Ukrajinu. S nástupem Donalda Trumpa můžeme očekávat také požadavek na navýšení výdajů na obranu na 3 %. Navýšení o 1 % bude Českou republiku stát 83 mld Kč. Peníze na obranu můžeme získat pomocí razantního navýšení daní nebo úpravami v sociálním státu, to my ale nechceme. Naším cílem je najít jinou cestu a podpořit tak společnou obranu, díky které zajistíme bezpečnost a mír v Evropě a jejím širším okolí,“ řekl Eduard Hulicius.
Záznam pořadu zde.