KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Důchody by se mohly mimořádně zvýšit kvůli inflaci od července, prohlásil Jurečka
Zpět

Důchody by se mohly mimořádně zvýšit kvůli inflaci od července, prohlásil Jurečka

Přidáno 23. 12. 2021
Ilustrační foto
forum24.cz

Ministerstvo práce bude v příštím roce zřejmě potřebovat větší rozpočet, než mu navrhla Babišova vláda. Připustil to nový ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Resort bude nejspíš muset posílit výdaje na důchody kvůli očekávané mimořádné valorizaci po vysoké inflaci. Podle Jurečky by se penze mohly mimořádně zvednout od července. Víc peněz by mělo putovat také do dávek na bydlení kvůli zdražování energií. Posoudí se i případné další valorizace, a to třeba životního a existenčního minima, řekl ministr.

Státní rozpočet na příští rok se schodkem 376 miliard korun, který připravil minulý kabinet, chce nová vláda přepracovat. Deficit plánuje seškrtat o desítky miliard. Na dotaz, zda nebude ministerstvo práce při jednáních o úsporách v rozpočtu naopak pro příští rok muset žádat peníze navíc, Jurečka odpověděl: „To je možné. Bude mimořádná valorizace důchodů.“

Ministr zároveň řekl, že ekonomické sekci už uložil posoudit i možnost případné další valorizace, a to třeba u existenčního a životního minima. Podle dosavadního návrhu rozpočtu mělo ministerstvo práce v roce 2022 hospodařit s příjmy 582,2 miliardy a výdaji 740,6 miliardy. Do penzí mělo putovat 524,6 miliardy korun.

Více zde. 

 

kategorie Z médií