KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Domácího násilí na dětech přibývá, peklo čeká i při vyšetřování. Dojde ke změně
Zpět

Domácího násilí na dětech přibývá, peklo čeká i při vyšetřování. Dojde ke změně

Přidáno 19. 9. 2022
Ilustrační foto
denik.cz

Domácí násilí v průměru zažijí dva až tři žáci v každé třídě. K tomuto traumatu se vzápětí přidá další: návštěvy policie, kriminálky, sociálky, soudu. Změnit to má Dětské advokační centrum, u jehož otevření byli lidovci přítomni.

Násilí v rodinách zažívá 14 procent českých dětí, v průměru dvě až tři děti v každé běžné školní třídě. Šest až deset dětí ročně na následky násilí v rodinách zemře. Za posledních sedm let byla v Česku utýrána bezmála čtyřicítka dětí, 700 si odneslo trvalé následky, více jak tři stovky dívek otěhotněly v důsledky znásilnění a péči psychologa potřebovalo kvůli domácímu násilí 12 500 dětí.

Do zmíněných čtrnácti procent dětí patří i ty, které trpí svědectvím násilí mezi blízkými a jeho často otřesné zážitky s ním nikdo odborně nezpracuje. „Když se děje v rodině nějaké násilí, sledujeme hlavně agresora a jeho oběť, což jsou často táta a máma. Dítě sebereme a dáme do ústavního zařízení nebo do pěstounské péče. Odborné pomoci se dočká jen zřídka. Jeho rány a traumata z domácího násilí ale musí být ošetřeny,“ uvedla poslankyně KDU-ČSL Pavla Golasowská, jež se dlouhodobě zabývá tématikou ochrany ohrožených dětí.

Více zde.

kategorie Z médií