KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Do Česka se stále dovážejí necertifikované respirátory, tvrdí Bartošek
Zpět

Do Česka se stále dovážejí necertifikované respirátory, tvrdí Bartošek

Přidáno 3. 3. 2021
Ilustrační foto
EuroZprávy.cz

Podle místopředsedy a šéfa poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška se na český trh stále dovážejí a následně se prodávají necertifikované respirátory. Obrátil se dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO), žádá kontrolu finanční správy a České obchodní inspekce (ČOI). Bartošek to řekl na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně.
Respirátory s čínskou klasifikací KN95 a americkou N95 podle něj nesplňují normy, nedisponují certifikací CE a většina z nich nemá dostatečné ochranné vlastnosti.

"Ne všechny respirátory na českém trhu splňují podmínky ochrany respirátoru FFP2. Obrátil jsem se na pana premiéra, aby finanční správa i Česká obchodní inspekce kontrolovala, aby na trhu nebyly respirátory dvojí kvality. Jestliže lidé utrácí své peníze za respirátory, tak je také musí chránit. Zcela zásadní je, aby respirátory nesly označení, které je CE, což je evropská norma," řekl Bartošek.

V dopisu, který má ČTK k dispozici, Bartošek uvedl, že podle jeho informací jsou necertifikované výrobky nadále dováženy do ČR a prodávány konečným spotřebitelům. Jednat se podle něj může až o šest ze sedmi výrobků. Kromě zdravotnického hlediska to podle Bartoška poškozuje podnikatelské prostředí. Lidovecký místopředseda též kritizuje, že ministerstvo financí na výrobky odpustilo daň z přidané hodnoty (DPH).
Prodej respirátorů splňujících klasifikace KN95 nebo N95 umožnilo Česko loni na jaře kvůli nedostatku ochranných pomůcek proti novému koronaviru. Podmínkou bylo, že u výrobku byl alespoň zahájen proces certifikace podle evropských norem. Výjimka platila do poloviny loňského června.

Více zde.

kategorie Z médií