KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Díky krizi způsobené covidem už i Faltýnek a ANO vědí, že nový zákon o exekucích nelze zdržovat, věř
Zpět

Díky krizi způsobené covidem už i Faltýnek a ANO vědí, že nový zákon o exekucích nelze zdržovat, věří Výborný

Přidáno 18. 2. 2021
Ilustrační foto
Hospodářské noviny

Minulý pátek zaznamenala opozice v Poslanecké sněmovně nečekaný úspěch. Na pokračování mimořádné schůze, kterou svolali zejména poslanci Pirátů, STAN a KDU-ČSL kvůli novelám exekučního řádu a insolvenčního zákona, prošel první ze zákonů zhruba po roce a čtvrt od prvního projednávání druhým čtením. Závěrečné schvalování zásadní normy by mohlo podle poslance Marka Výborného (KDU-ČSL) přijít na řadu v březnu. Česko by tak konečně mohlo mít nový exekuční řád, jehož současná podoba se přežila.

 

Před dvaceti lety vznikla soustava exekučních pravidel, která reagovala na stav v devadesátých letech, kdy mnozí podnikatelé i spotřebitelé zjistili, že nesplácet dluhy může být výhodné. Norma tak zvýhodnila částečně věřitele, také ale exekutory, advokáty a nebankovní či inkasní společnosti, kteří mohli rozjet rozsáhlý byznys s pohledávkami.

V ekonomické krizi způsobené pandemií covidu-19 ale s takovými pravidly podle opozice nelze pokračovat. "Je tady jistý posun v tom, že i vedení poslaneckého klubu ANO si uvědomuje, že nyní už není možné věc dál zdržovat," říká Výborný a naráží na dlouhodobou neochotu většiny poslanců vládního hnutí se zásadními změnami zabývat.

Více zde.

kategorie Z médií