KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií David Šimek (za KDU-ČSL): Smrkové monokultury musíme nahradit smíšenými lesy
Zpět

David Šimek (za KDU-ČSL): Smrkové monokultury musíme nahradit smíšenými lesy

Přidáno 1. 8. 2022
Ilustrační foto
Česká televize

David Šimek, člen výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny za KDU-ČSL a starosta města Svitavy se pro ČT vyjádřil ohledně obnovy lesa po požáru v Českém Švýcarsku. Dle jeho názoru by po uhašení měli lesníci dohléhnout, aby smrkové monokultury zmizely a nahradily je přirozené smíšené lesy, které lépe odolávají požárům.

Přináší nynější dění v Českém Švýcarsku lekci? Vidíte prostor pro nějaká zlepšení, pro nějaké změny?
Musíme si uvědomit, že dochází k dlouhodobé změně klimatu, a v důsledku toho je potřeba aktualizovat plány hospodaření v jednotlivých lokalitách. Požár nám ukázal, že velké smrkové monokultury, které zde byly v minulosti vysázeny, je potřeba postupně nahradit přirozeným smíšeným lesem. Dnes je v parku Českosaské Švýcarsko jen 16 % území pokryto tímto přirozeným lesem. Myslím si, že po skončení hašení by mělo dojít k přirozené obměně.

V minulosti zaznělo, že příroda si poradí sama. Co by se s Českým Švýcarskem mělo dít po uhašení? Máme ho nechat ladem a čekat až to místo osadí ty takzvaně pionýrské dřeviny, jako je třeba bříza?
Po požáru, který byl v roce 2006 u Jetřichovic, byla zvolena tato cesta. Dneska bžřízy již dosahují výšek kolem sedmi metrů. Toto je dobrý postup zvláště v neprostupných roklích. Není dobré zde vysazovat smrky, které živoří a potom, když přijde požár, tak jsou velmi náchylné na zničení a shoření. Určitě bude dobré, aby se vysázely rostliny, které budou listnaté, tak aby se omezilo množství hořlavé smrkové pryskyřice v té krajině.

Více zde (1:03:15).

kategorie Z médií