Je české zdravotnictví připraveno na velké počty ukrajinských uprchlíků?
Jsme jednou z hlavních zemí, kam uprchlíci proudí z válkou zmítané Ukrajiny. Klade to zvýšené nároky na mnohé oblasti, zdravotnictví nevyjímaje. Pro zdravotnickou péči je nejdůležitější, že uprchlík je po získání vízum za účelem strpění, zařazen do systému veřejného zdravotního pojištění jako státní pojištěnec.
A to znamená…
…že může čerpat zdravotní péči stejnou jako občané ČR. Ve fakultních nemocnicích jsou záchytná místa, tzv. UA pointy, které odlehčují nápor především na pediatry, praktické lékaře a gynekology.
Z Ukrajiny přichází i celá řada lidí, kteří pracovali ve zdravotnictví. Může to být pro Českou republiku přínosem a co musí lékař nebo sestřička splnit?
V českém zdravotnictví pracuje celá řada cizinců, včetně lékařů a sester z Ukrajiny. Je u nás evidováno téměř 700 lékařů, kteří vystudovali na Ukrajině, a ještě násobně větší počet je ukrajinských zdravotních sester. Podmínky pro práci ve zdravotnictví jsou standardizované. Na první tři měsíce stačí povolení Ministerstva zdravotnictví ČR ke krátkodobé stáži. Prodloužení na 1-3 roky povoluje opět MZČR.
Co je potřeba doložit?
Nostrifikaci, doklad zdravotní způsobilosti, doklad o bezúhonnosti a pozvání z akreditovaného pracoviště, kde mohou pracovat pod přímým odborným vedením. K tomu, aby zahraniční lékař mohl vykonávat lékařskou péči samostatně, musí úspěšně absolvovat aprobační a jazykové zkoušky. Konkrétní podrobnosti pak upravuje paragraf 36 zákona č. 95/2004 Sb.
Více zde.