KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Chybu jsem zatím neudělal, to ale neznamená, že bych byl nějak extrémně dobrý, natož zkušený politik
Zpět

Chybu jsem zatím neudělal, to ale neznamená, že bych byl nějak extrémně dobrý, natož zkušený politik, míní Grolich (KDU-ČSL).

Přidáno 25. 4. 2022
Ilustrační foto
Info.cz

Lidovecký hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich patří nepochybně mezi hodně talentované politiky své generace. Přesto v rozhovoru pro INFO.CZ přiznává, že zatím vůbec neuvažuje o tom, že by se ucházel o post ve vedení strany, anebo že by se chystal kandidovat za KDU-ČSL třeba do Poslanecké sněmovny. „Řekl bych to tak, že potřebuju čas, a že vlastně vůbec nevím, zda do něčeho podobného někdy půjdu. Určitě to nemám tak, že bych si říkal, že tento sjezd ještě počkám, na dalším zkusím předsednictvo, a na tom dalším post předsedy,“ vysvětluje.

Kdy budete kandidovat do vedení strany?
Není to o tom kdy, ale spíš jestli vůbec budu někdy kandidovat. Vůbec mě to teď nijak neláká. Pokud jednou nastane doba, že bude do vedení KDU-ČSL poptávka po politicích mého typu, tak to určitě zvážím. Nejde ale o jednotlivce, ten nic zásadního v KDU-ČSL nezmění, musí jít o partu podobně fungujících lidí. Takže to případně nebude o tom, že Grolich kandiduje do vedení strany, ale že kandiduje nová parta lidí. 

Ptám se proto, že když lidovci v roce 2010 vypadli ze sněmovny, tak jsem v následujících letech od mnoha straníků slyšel, že se lidovcům daří oslovovat nové mladé lidí, kteří se chtějí angažovat v politice. Vy jste – hádám – součástí té vlny: jako relativně mladý jste uspěl v krajských volbách a jste hejtman Jihomoravského kraje…
Ano. Je ale také pravda, že jsem ještě v roce 2010 vůbec nebyl lidovec. To přišlo až později. A je pravda, že vedení KDU-ČSL v Jihomoravském kraji dalo v posledních letech hodně prostoru lidem z mé generace. Myslím ale, že je to v našem kraji dost specifická situace. V krajských volbách v roce 2016 jsme byli celkem čtyři kandidáti v podobném věku na rozumně volitelných místech. 

Do krajského zastupitelstva jsme se všichni čtyři dostali a měli čtyři roky na to, abychom se zorientovali, měli jsme čas to navnímat, zjistit, zda nás to vůbec baví. Nakonec se z nás vygeneroval kandidát na hejtmana, a taky lídr za lidovce na jižní Moravě Jirka Horák, který je teď poslanec. A můj náměstek Honza Zámečník byl také už tehdy jeden z nás. 

Takže ano, za celkem krátkou dobu jsme na jižní Moravě vygenerovali celkem dost lidí, kteří pak uspěli v různých volbách.

kategorie Z médií