KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Chceme nalákat mladé voliče a dát větší prostor ženám. Konzervativní neznamená špatné, ale ověřené,
Zpět

Chceme nalákat mladé voliče a dát větší prostor ženám. Konzervativní neznamená špatné, ale ověřené, říká šéf lidovců Jurečka

Přidáno 25. 9. 2020
Ilustrační foto
Ihned.cz

Rodina by už neměla být jediným tématem, na které se hodlá KDU-ČSL v následujících letech a volbách zaměřit. Velký důraz i v letošních krajských volbách dává strana na životní prostředí a klimatické změny. "Klimatická změna a její důsledky mohou mít na životy našich dětí a vnoučat zásadní dopady," říká lidovecký předseda Marian Jurečka, který usiluje o post hejtmana na Olomoucku a netají se tím, že chce získat pro svou stranu i nejvyšší senátní funkci. Má v plánu udělat z KDU-ČSL moderní konzervativní stranu, která přiláká i mladé voliče. Pro ty není podle průběžných analýz veřejného mínění Jurečkova strana zatím příliš atraktivní.

HN: Jaký máte plán pro nalákání mladých voličů?
Cítím u nich velkou poptávku v oblasti životního prostředí a kvality života v budoucnu. Opakovaně jsem se sešel i se zástupci Fridays for Future (studentské hnutí za řešení klimatu, své cíle prosazují stávkami a demonstracemi, pozn. red.) . Mohu někdy zakroutit hlavou nad tou formou, ale obsah je velmi naléhavý. Klimatická změna a její důsledky mohou mít na životy našich dětí a vnoučat zásadní dopady. Až se jednou zeptají, co jsme pro změnu dělali, chci jim říct, že jsme pro to udělali maximum, co šlo. Vedle toho mladí lidé také řeší, jestli se do domovského regionu vrátí. I to se snažíme hodně akcentovat v rámci krajských kampaní. Chceme, aby měli důvod se vracet, protože tam mají kvalitní prostředí, lékaře, školku i rychlý internet.

HN: Stačí to?
Chci, abychom se posouvali k tomu, že budeme konzervativní strana moderního střihu. Co je konzervativní, není špatné. Je to prověřené. Snažíme se komunikaci, kterou začínáme vést hodně přes sociální sítě, přidat zajímavý obsah a formu. Myslím, že to je vidět, když se podíváte na některé naše kandidáty, například na Jana Grolicha a Františka Talíře. Jde nám o mix zkušených politiků a mladých, kteří do toho přinášejí úplně jiné pojetí.

HN: Nyní jsou oba jmenovaní lídry do krajů, budete chtít mladé lidovce vytáhnout i za rok do sněmovny?
Budeme teď hodně klást důraz na zapojení mladých lidí do politiky. Máme asi nejaktivnější mládežnickou organizaci, připravujeme od podzimu rozvoj talent managementu, abychom je připravili na budoucnost nejen pro sněmovní, ale i komunální volby. Pro ně je velmi otevřená možnost, aby kandidovali na čelních místech i za rok do sněmovny. A já budu chtít, aby vedle mladých bylo i daleko větší zastoupení žen na kandidátkách pro sněmovní volby v příštím roce.

Článek je placený, celý si ho můžete přečíst zde.

kategorie Z médií