KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Česko má díky nové vládě v Bruselu čistý stůl, říká europoslanec Zdechovský (KDU-ČSL). Na Babiše se
Zpět

Česko má díky nové vládě v Bruselu čistý stůl, říká europoslanec Zdechovský (KDU-ČSL). Na Babiše se ale nezapomnělo

Přidáno 13. 4. 2022
Ilustrační foto
Události 24/7

Zneužívání evropských peněz není problém pouze České republiky ve spojení s expremiérem Babišem. Europoslanec Tomáš Zdechovský je momentálně součástí mise Evropské unie, která prověřuje, co se s evropskými financemi děje v Bulharsku.

Jaký konkrétní cíl má Vaše kontrolní mise do Bulharska, kam jste odjel s mandátem Evropské unie?Hlavním cílem naší mise je kontrola mechanismů, které Bulharsko využívá pro přidělování evropských peněz. V Bulharsku byly v minulosti rozsáhlé korupční skandály a docházelo tam ke zneužívání evropských peněz, a proto bylo nezbytné podniknout tuto misi.

Je právě korupce pro Bulharsko zásadní problém?
Bohužel ano, Bulharsko patří k zemím, ve kterých se korupci daří výborně a s tím jsou spojené i problémy s evropskými fondy. Momentálně se řeší víc než 100 případů podvodů s dotacemi a i my, jako Evropský parlament, jsme obdrželi řadu konkrétních podnětů, které se musí prošetřit. Bulharské úřady mají možnost dokázat, že na nápravě systému pracují.

Jaké důsledky může Evropská unie vyvodit, co se může dít, když některá země nedodržuje pravidla?
Evropská unie může stopnout zemím, které nedodržují pravidla, peníze. Sledujeme to teď třeba u Maďarska, se kterým Evropská komise zahájila disciplinární řízení. Pokud se Maďaři nepokusí o nápravu, hrozí jim, že o finance z EU přijdou. Komise má všechny páky pro učinění tohoto kroku.

Více zde. 

kategorie Z médií