KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Česko je v bydlení i v průmyslu velmi energeticky náročné, Petr Hladík (KDU-ČSL) slibuje změnu
Zpět

Česko je v bydlení i v průmyslu velmi energeticky náročné, Petr Hladík (KDU-ČSL) slibuje změnu

Přidáno 27. 1. 2023
Ilustrační foto
Česká televize

Místopředseda KDU-ČSL a náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík v Interview ČT24 sdělil, že Češi mají zájem o dotační úsporné energetické programy, které se budou rozšiřovat. Velký zájem je třeba o program Nová zelená úsporám Light. Česko podle něj stojí před výzvou, jak snížit svoji energetickou náročnost.

Jenom za loňský rok se prý zečtyřnásobily žádosti o fotovoltaiku, ministerstvo chce nyní rozšiřovat dotační program Zelená úsporám. „Chceme nabídnout dotaci na výměnu starých plynových kotlů za tepelná čerpadla,“ přiblížil Hladík. Přesné parametry výzvy se teprve oznámí na začátku druhého čtvrtletí. Těch, kteří mají moderní kondenzační kotel, se ale prý výzva týkat nebude. Naopak těch, kteří mají dvacet let starý kotel, se výzva týkat bude.

Ministerstvo také plánuje dotaci a půjčku na kompletní rekonstrukci starého domu, ať už ho rodina zdědí nebo nakoupí. „My se domníváme, že lepší než neustále rozšiřovat obce a města do volné krajiny, je lepší rekonstruovat ty stávající domy,“ doplnil. Česko prý čeká velký odklon od uhlí, budoucností energetiky podle Hladíka mají být obnovitelné zdroje v kombinaci s jádrem. Vláda prý připravuje rozšíření jaderných zdrojů, vyvíjí se také malé modulární reaktory.

Více zde.

kategorie Z médií