KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Česko jako jeden volební obvod?
Zpět

Česko jako jeden volební obvod?

Přidáno 22. 2. 2021
Ilustrační foto
Hospodářské noviny

Je třeba se dohodnout. Nejpozději do srpna, kdy se podávají kandidátky k volbám, se spolu musí zástupci stran dohodnout a schválit novou podobu volebního zákona. Premiér Andrej Babiš z ANO se významně vložil do vyjednávání o tom, jak má vypadat nový volební zákon, podle kterého by Češi měli letos volit. Předsedovi ČSSD a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi podle informací HN zadal, aby na pondělní jednání vlády přinesl hned dvě varianty volebního zákona. Jeho novou podobu je třeba schválit poté, co v únoru zrušil Ústavní soud několik částí toho stávajícího. Bez nového zákona není možné přepočítat hlasy na místa ve sněmovně.

Jedna z dvou variant, které si Babiš objednal, počítá se zachováním 14 volebních krajů. Druhá, ač v tuto chvíli nemá šanci na schválení, obsahuje Babišem podporovanou proměnu Česka do jednoho volebního obvodu. Namísto současných čtrnácti krajských lídrů by tak strany podobně jako na Slovensku nebo v Izraeli vybíraly jediného. Což by ulehčilo život stranám a hnutím, které mají výrazného předsedu, ale v krajích s výběrem tápou. Někteří politici se netají tím, že jsou z Babišovy intervence roztrpčení.

"Nerozumím tomu, proč se nedrží dohoda o postupu, která vznikla na schůzce před 14 dny. Pokud má pan premiér dojem, že politické dohody je možné dosáhnout tím, že něco v pondělí přijmou na vládě, tak to je naprostý omyl," zlobí se lidovecký poslanec Marek Výborný. Právě jeho návrh, který skoro dva roky čeká na projednání ve sněmovně, měl podle původní dohody většiny stran přetvořit na kompromisní podobu zákona. "Bylo by to určitě rychlejší než psát nové vládní návrhy a znovu jednat o věcech, které stejně nemají podporu," dodává Výborný.

Více zde.

kategorie Z médií