KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled, nikoli názory, říká favori
Zpět

Čelila jsem nevhodným narážkám. U političek se řeší hlavně jejich vzhled, nikoli názory, říká favoritka lidovců

Přidáno 21. 6. 2021
Ilustrační foto
EuroZprávy

Jako mladá atraktivní dáma se setkala s nepříjemnými sexuálními narážkami a lichotkami, které však vždy odrazila. Lidovecká kandidátka do Poslanecké sněmovny za Moravskoslezský kraj Markéta Vyvlečková jakékoli násilí či obtěžování odsuzuje. „Doma jsme byly se sestrami vychovávány, abychom si nevhodné chování nikdy nenechaly líbit. Rovněž mně vadí, jak velké pozornosti jsou v politice vystaveny ženy. Mám pocit, že lidi více než jejich názory zajímá, jak vypadají a zda o víkendech vaří. Absolutně jsou nepřípustné i vulgarity a výhrůžky, kterým dámy na vysokých postech čelí,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Markéta Vyvlečková.

Nesnaží se lacině zalíbit, i když se jako nováček hodlá prodrat v barvách lidovců za Moravskoslezský kraj do Poslanecké sněmovny. Pětatřicetiletá Markéta Vyvlečková je přesvědčena, že, aby se zlepšila úroveň zdravotnictví, musí se některé úkony zpoplatnit, ačkoli ví, že část lidí se proti takovému postoji vymezuje. „Podle mě by určité zpoplatnění pomohlo celému systému, jinak se nic nikdy nezmění a pacienti budou i nadále třeba na rehabilitace a jiné operační zákroky čekat neúměrně dlouho.“

Ekonomická absolventka Vysoké školy báňské – Technická univerzita Ostrava, obor eurospráva, se pozastavuje i nad úrovní šéfky státní kasy Aleny Schillerové. „Bohužel máme ministryni financí, která nerozumí ekonomice, což je však zřejmě unikát. I další členové kabinetu prostě ekonomice, ale ani základům matematiky a logiky nerozumí. A to je na tom nejsmutnější,“ tvrdí Markéta Vyvlečková, která se stydí i za další ženy v Babišově vládě jako je Benešová, Dostálová anebo Maláčová.

Paní inženýrko, čím si vysvětlujete, že je ve vrcholné politice tak málo žen? Souhlasíte s tvrzením, že se dámy neumí vedle mužské konkurence tak důrazně prosadit, anebo za jistou absencí něžného pohlaví může stát skutečnost, že je obtížné skloubit péči o rodinu s kariérou?
V dnešní době tvoří ženy v politice pětinu všech politiků. Něžné pohlaví v politice překonává více překážek než muži. A nejde o samotné skloubení rodiny a politiky. Mám pocit, že u političek lidi zajímá více jejich vzhled, to, kdo jim hlídá děti anebo jestli vaří o víkendu. Jedná se o samotné předsudky vůči nim. Žena se pak cítí provinile, že by měla trávit čas raději s rodinou, než být někde na schůzích a jednáních. Ale absenci žen ve vrcholné politice si vysvětluji i tím, že o tom, kdo bude jako politik zvolen, nerozhodují pouze voliči a voličky, ale především samotné politické strany. Vedení strany, kde v drtivé míře převažují muži má vliv na skutečnost, kdo bude na kandidátní listině a na jakém místě. V ideálním případě by měly rozhodovat schopnosti a znalosti kandidáta a jeho práce pro stranu v minulosti, protože ženy jsou svým vzděláním a schopnostmi rovnocennými kandidáty jako muži. A tak s tvrzením, že se dámy neumějí prosadit moc nesouhlasím. Je to především o tom, kolik jim je dáno prostoru pro rozhodování. U nás lidovců nyní nové vedení hodně podporuje ženy a jeho podpora je hodně znát.


Více zde. 

kategorie Z médií