KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Čapí hnízdo opět v EP. Kontrolní výbor řešil, že někde neberou OLAF dost vážně
Zpět

Čapí hnízdo opět v EP. Kontrolní výbor řešil, že někde neberou OLAF dost vážně

Přidáno 6. 7. 2020
Ilustrační foto
Echoprime.cz

Kauza Čapí hnízdo, ve které čelí obvinění z podvodu premiér Česka Andrej Babiš (ANO), byla zmíněna na pondělním veřejném slyšení kontrolního výboru Evropského parlamentu (CONT). Připomenul ji lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který byl zpravodajem jednání k tématu odhalování podvodů s dotacemi a následcích vyšetřování Evropského úřadu proti podvodům (OLAF). Hlavním tématem byla otázka, jak lépe vymáhat evropské právo.

„Premiér Andrej Babiš říká, že OLAF nemá žádné kompetence, že jsou to české peníze a co si to OLAF vůbec dovoluje, vyšetřovat premiéra České republiky,“ řekl na slyšení Zdechovský.

Ředitel OLAFu Ville Itälä konstatoval, že ve členských státech EU, kde je nějaký politický zájem, nejsou závěry OLAFu brány tak často v potaz. Výbor se bude chtít více zabývat právě těmito případy. Podle europoslance Zdechovského je toho kauza Čapího hnízda klasickým příkladem: „OLAF nashromáždil poměrně jasné důkazy o tom, že to byl podvod,“ řekl deníku Echo24.

Na jednání padly příklady z Rumunska, kdy vyšetřování OLAFu zvrátila rozhodnutí rumunské prokuratury, která některé případy odkládala nebo nevyšetřovala.

Podle Tomáše Zdechovského je kauza Čapí hnízdo v EU stále živá a poutá pozornost, nicméně se nyní čeká, jak dopadne vyšetřování v Česku. „V tuhle chvíli OLAF udělal svoji práci, uzavřel to. Kauzu uzavřely i orgány EU, což byl hlavní důvod, proč Evropská komise řekla, že to neproplatí, a teď se čeká, jak s tím celým případem naloží Česká republika,“ řekl europoslanec za KDU-ČSL.

Více zde.

kategorie Z médií