KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Budeme zjišťovat vzdělání a profesní kvalifikaci uprchlíků, řekl Jurečka (KDU-ČSL)
Zpět

Budeme zjišťovat vzdělání a profesní kvalifikaci uprchlíků, řekl Jurečka (KDU-ČSL)

Přidáno 31. 3. 2022
Ilustrační foto
iDNES.cz

Stát začne zjišťovat vzdělání a dosavadní profesi ukrajinských uprchlíků před válkou, kterou rozpoutal proti Ukrajině ruský prezident Vladimir Putin. „Do našeho formuláře, který se vyplňuje při žádosti o humanitární dávku, budou vloženy dvě položky, a to dosažené vzdělání a profese,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka.

V této zemi existuje spousta firem, u nichž pracují ukrajinští pracovníci, kteří jsou tam přes zprostředkovatelské agentury. Firma si přes českou agenturu nebo dokonce i přes dvě agentury, českou a ukrajinskou, najme pracovníky a za ně nikdo neplatí ani zdravotní, ani sociální pojištění. Ti jsou odíráni o velkou část platu, která zůstane agenturám. Co s tím budete dělat?
Vedli jsme o tom debatu a zvažovali jsme, jestli je úplně nevyloučit, že by lidé z Ukrajiny byli vyloučeni z možnost zaměstnávat přes agentury. V tomto okamžiku jsme k tomu nepřistoupili, nicméně vnímáme to a snažíme se to monitorovat.

Když dnes kdokoli z Ukrajiny přijde a má vízum, má rovnoprávné podmínky pro přistup na pracovní trh, tudíž agenturu nepotřebuje. Snažíme se to intenzivně komunikovat do ukrajinské komunity i prostřednictvím pana velvyslance. Tito lidé mají stejná práva jako čeští občané a žádnou agenturu, která z nich může benefitovat, nepotřebují.

Zaměstnáváte u vás na ministerstvu zahraniční pracovníky dodané agenturami?
Přiznám se, že to nevím.

Co se týče lidí, kteří chodí před kontaktní asistenční centra pomoci a nabízejí uprchlíkům práci přes zprostředkovatelskou agenturu, udělali jste už nějaké kroky vůči nim?
Proti lidem, kteří přijdou někam nabízet práci, tak pokud ji nabízejí v souladu se zákonem, nemáme, jak zasáhnout. Máme nástroje, jak oslovovat ukrajinské občany, což děláme.

Více zde. 

kategorie Z médií