/KOMENTÁŘ/ Kvůli ekologické katastrofě na Bečvě jsem se v poslanecké sněmovně obracel na vládu opakovaně. Dost dlouho trvalo, než se nám, přes odpor poslanců ANO a KSČM, podařilo sestavit parlamentní vyšetřovací komisi. Vznikla i petice občanů, kterou podepsaly tisíce lidí. Za tu dobu uplynulo v těžce zkoušené řece mnoho vody. Pochybnosti, které v souvislosti s desítkami tun uhynulých ryb oprávněně vyvstaly, však vláda ani po roce nerozptýlila. Stále nemáme spolehlivé výsledky vyšetřování a řada otázek zůstává nezodpovězena.
Tento týden jsme se s kolegou Stanislavem Blahou setkali s panem Stanislavem Pernickým, který byl jako jeden z prvních u otrávené řeky. Zkušenému rybáři se hned od počátku nezdál postup vyšetřujících, kteří bezprostředně po katastrofě nešli proti proudu řeky až do místa, kde by našli živé ryby.
S profesorem Jakubem Hruškou, vedoucím Oddělení biogeochemických a hydrologických cyklů Akademie věd ČR, nedávno provedli experimentální pokus u výpusti z areálu rožnovské Tesly, která byla vyšetřovateli označena jako zdroj znečištění Bečvy. Vylili u jezu sůl a zkoumali, kde se smíchá s vodou. Podle jejich závěrů není možné, aby ryby hynuly až po třech a půl kilometrech od této výpusti. Místo, kde rybáři našli první otrávené ryby, dělí od rožnovského kanálu kromě této vzdálenosti i pět peřejí a dva velké jezy.
Více zde.