KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Boj za Bečvu nevzdáme! Proč ani po roce neznáme viníka ekologické katastrofy?
Zpět

Boj za Bečvu nevzdáme! Proč ani po roce neznáme viníka ekologické katastrofy?

Přidáno 27. 8. 2021
Ilustrační foto
forum24.cz

/KOMENTÁŘ/ Kvůli ekologické katastrofě na Bečvě jsem se v poslanecké sněmovně obracel na vládu opakovaně. Dost dlouho trvalo, než se nám, přes odpor poslanců ANO a KSČM, podařilo sestavit parlamentní vyšetřovací komisi. Vznikla i petice občanů, kterou podepsaly tisíce lidí. Za tu dobu uplynulo v těžce zkoušené řece mnoho vody. Pochybnosti, které v souvislosti s desítkami tun uhynulých ryb oprávněně vyvstaly, však vláda ani po roce nerozptýlila. Stále nemáme spolehlivé výsledky vyšetřování a řada otázek zůstává nezodpovězena.

Tento týden jsme se s kolegou Stanislavem Blahou setkali s panem Stanislavem Pernickým, který byl jako jeden z prvních u otrávené řeky. Zkušenému rybáři se hned od počátku nezdál postup vyšetřujících, kteří bezprostředně po katastrofě nešli proti proudu řeky až do místa, kde by našli živé ryby.

S profesorem Jakubem Hruškou, vedoucím Oddělení biogeochemických a hydrologických cyklů Akademie věd ČR, nedávno provedli experimentální pokus u výpusti z areálu rožnovské Tesly, která byla vyšetřovateli označena jako zdroj znečištění Bečvy. Vylili u jezu sůl a zkoumali, kde se smíchá s vodou. Podle jejich závěrů není možné, aby ryby hynuly až po třech a půl kilometrech od této výpusti. Místo, kde rybáři našli první otrávené ryby, dělí od rožnovského kanálu kromě této vzdálenosti i pět peřejí a dva velké jezy.

Více zde. 

kategorie Z médií