KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Boj s covidem nelze řídit jako firmu, říká Tom Philipp
Zpět

Boj s covidem nelze řídit jako firmu, říká Tom Philipp

Přidáno 30. 9. 2021
Ilustrační foto
Reflex

Shazovat odpovědnost na úředníky za nezákonná nařízení je prašivá zbabělost. Tom Philipp je přednostou Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. lékařské fakulty UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice. Je členem KDU-ČSL a kandiduje v Praze za koalici SPOLU do Poslanecké sněmovny. Co říká politickým zásahům premiéra Andreje Babiše do rozhodování o covidu a jak mělo probíhat schvalování vládních nařízení?

Jste členem správní rady VZP, která zastavila předvolební distribuci brožury k onkologické prevenci svým klientům za 15 miliónů korun. Co bylo důvodem?
Úřad vlády si pozval zástupce pojišťoven a sepsal s nimi memorandum, jímž chtěl pokrýt vydání této brožury. Vyzval jednotlivé profesory, přednosty klinik a zástupce odborných společností, aby se v ní vyjádřili k onkologické prevenci. To je samo o sobě v pořádku, protože prevence je velmi důležitá zvláště teď, kdy se kvůli covidu trochu zanedbala. Jenomže ve skutečnosti to tak bohulibé není, protože záměr nebyl jenom působit na prevenci, ale šlo o skrytou reklamu, protože v publikaci byli vystaveni politici. Na úvod slovo ministra zdravotnictví a na konci závěrečné slovo premiéra.

Kdy vyšla najevo tato forma zpracování?
Vedení VZP si, myslím, uvědomovalo, že výsledná podoba brožury je výrazně za čárou. Proto ji předložilo správní radě k odsouhlasení, aniž muselo, aby se chránilo před případnou veřejnou kritikou. Jelikož se dělala na poslední chvíli, nikdo z nás ji předtím neviděl, ale byla možnost do ní nahlédnout v průběhu jednání správní rady. Proto jsem o to požádal, jelikož jsem intuitivně tušil, že se tam něco takového může objevit.

Ve chvíli, kdy se objevila na stole, všichni pochopili, že tudy cesta nevede. Padala i vyjádření, že to může ideu preventivní péče poškodit, protože část občanů tyto politiky odmítá, což zatěžuje odbornou publikaci zbytečným politickým kontextem. Když tam dáte profesory a přednosty klinik, kteří mají důvěru, tak to působí jinak, než když tam uvidíte politiky, navíc krátce před volbami. Někdo to může už a priori brát jako nějaký politický akt. Z těchto důvodů jsme ji neodsouhlasili a bude rozeslána až po volbách.

Více zde. 

kategorie Z médií