KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Bělobrádek: Rozvod se STAN? O mužských egách to nebylo, znovu bych to neriskl
Zpět

Bělobrádek: Rozvod se STAN? O mužských egách to nebylo, znovu bych to neriskl

Přidáno 8. 12. 2019
Ilustrační foto
Seznamzpravy.cz

Lidovci hledají nového předsedu. Vybírat ho budou na mimořádném sjezdu poté, co se dosavadní šéf Marek Výborný rozhodl, že z osobních důvodů odejde z čela strany. Kandidaturu nevylučuje někdejší šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Už jste rozhodnutý, jestli budete kandidovat, nebo je to stále v rovině zvažování?

Já to spíš nechávám otevřené. Ne že bych měl ambici se vracet, ale protože jsou tady dvě možnosti, kdy já bych asi kandidoval. A ty jsou, kdyby to nikdo nezvedl, ale už máme Tomáše Zdechovského, který už ohlásil kandidaturu, nebo pokud by kandidoval někdo, pro kterého bych nemohl zvednout ruku.

Tak si pojďme ty možnosti probrat. Tomáš Zdechovský je pro vás dobrý kandidát?

Ukázal, že je volitelný, že dokáže oslovit voliče, dokázal se s přehledem dostat do Evropského parlamentu. To znamená, že má to, co je nám lidovcům někdy vyčítáno, že nemáme ten správný drajv. Na druhou stranu já nepovažuji za příliš šťastné, aby to byl člověk mimo Poslaneckou sněmovnu, a kdyby už, tak aspoň senátor, a to z prostého důvodu. Když se jednají skutečně ty politické důležité věci, tak se jednají ve Sněmovně, popřípadě Senátu. A když ten předseda nesedí přímo v Poslanecké sněmovně, tak přijde zaprvé o možnost mít přednostní hlas, to je zvláště u opoziční strany důležité. Tou výjimkou samozřejmě je i to, že my už jsme měli předsedu, senátora. Jiří Čunek ale byl tenkrát ve vládě čili seděl ve vládních lavicích a to přednostní právo měl z titulu funkce člena vlády.

A ta druhá možnost, kdyby to byl někdo, kdo by se vám nelíbil, to by byl Jiří Čunek?

Já jsem nikoho nejmenoval, ale samozřejmě jsou lidé, u kterých myslím, že by nebylo pro stranu příliš šťastné, kdyby byli v čele, a pokud by kandidoval jenom jeden člověk, s kterým bych měl nějaký problém jako s novým předsedou, tak se kandidatuře úplně nebráním. Ale já doufám, že zvednou tu pomyslnou rukavici buď Marian Jurečka, nebo Jan Bartošek, nebo oba, aby ti lidé byli skutečně z poslaneckého klubu. Takže já to spíš nevylučuji, než že bych zvažoval, ale nevylučuji to jen z prostého důvodu, že ještě neřekli všichni.

Takže se vám do toho až tolik nechce?

Já jsem skončil z důvodů, které přetrvávají. Mám tři malé děti a teď na ně mám samozřejmě daleko víc času. Stejně tak je to i otázka určitého odpočinku a musím říct, že jsem si za ten půlrok opravdu odpočinul. Ne že bych teď neměl více energie než předtím, to mám, ale zase si myslím, že teď je potřeba skutečně spíše podpořit někoho, kdo by přišel jako nový předseda.

Na celý videorozhovor se můžete podívat zde.

kategorie Z médií