KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Bělobrádek: Čínský dopis je skandální, jde o nátlak
Zpět

Bělobrádek: Čínský dopis je skandální, jde o nátlak

Přidáno 12. 3. 2020
Ilustrační foto
Seznamzpravy.cz

O dopisu čínského velvyslanectví ohledně možné cesty někdejšího předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan jednala ve středu ráno sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby. Podle jejího předsedy Pavla Bělobrádka je dopis nepřijatelný. Nejvyšší ústavní činitelé si podle něj musí vyříkat, jak budou komunikovat v situacích, kdy cizí země vyvíjí nátlak.

Téma bude součástí i středeční schůzky ústavních činitelů na Pražském hradě. ODS avizovala, že nový šéf Senátu Miloš Vystrčil by mohl na schůzce navrhnout, aby Česko požádalo Čínu o výměnu jejího velvyslance. Návrh by podpořil i premiér Andrej Babiš. Vystrčil chce zároveň s ústavními představiteli probrat svou případnou návštěvu Tchaj-wanu.

„Některé formulace jsou naprosto nepřijatelné. Jsem přesvědčen, že je nezbytně nutné, aby si čtyři nejvyšší ústavní činitelé jasně vyříkali, jakým způsobem budou komunikovat, obzvláště v situaci, kdy se jedná o informace, popřípadě dopisy či sdělení, kde je činěn nějaký nátlak z cizí země. Tohle by se nemělo stávat v žádné zemi, ať už to jsou naši spojenci nebo ne. Taková forma komunikace je nejen nestandardní, ale v podstatě i skandální,“ řekl Bělobrádek.

Více zde.

kategorie Z médií