KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Bartošek: Velký problém vidím v armádních nákupech. V miliardách, vyhozených za nekvalitní výbavu pr
Zpět

Bartošek: Velký problém vidím v armádních nákupech. V miliardách, vyhozených za nekvalitní výbavu pro vojáky

Přidáno 31. 3. 2021
Ilustrační foto
Ekonomický deník

Ekonomický deník přináší profily odborných mluvčích politických subjektů, kteří mají šanci se po podzimních volbách dostat do Poslanecké sněmovny. Věnujeme se klíčovým resortům. Dnes přinášíme anketní rozhovor s odborným mluvčím KDU-ČSL pro ministerstvo obrany, šéfem poslaneckého klubu, Janem Bartoškem.

Můžete nastínit svoje hlavní vize pro následující volební období?

Má vize pro nadcházející období je celkem jasná. Věřím, že někomu se bude zdát jednoduchá, jelikož lidé často chtějí slyšet, že se musí něco zásadního změnit nebo nastolit nový směr a podobně. V oblasti obrany a bezpečnosti směr máme, a ten je uvedený v základních strategických dokumentech. Jestli chceme být úspěšní v budování naší obranyschopnosti a také v budování akceschopné armády, nesmíme zapomínat, že tyto strategické dokumenty existují. Dnešní svět se neustále vyvíjí, a proto i náš strategický plán je nutné přizpůsobit okolnostem, ale základní myšlenka by měla zůstat stejná.

Má vize je zajistit to, aby Česká republika byla silným a respektovaným spojencem pro své alianční partnery. Aby resort obrany plnil základní úkol, tedy zajišťoval bezpečnost naší země. Aby vstup do armády byl pro lidi příležitost, jak se posunout po stránce profesní i osobnostní. Aby lidé měli větší možnost podílet se na zajišťování bezpečnosti České republiky. V neposlední řadě, aby lidé, kteří jsou ochotni nosit uniformu s českou vlajkou, dostávali pro svou práci odpovídající výstroj a výzbroj. Jestliže je někdo ochotný riskovat život ve službě, stát mu na oplátku musí zajistit ty nejlepší podmínky, nadobro musí skončit pochybné nákupy nekvalitních bot, neprůstřelných vest, přileb a mnoho dalšího. Je to stejně absurdní, jako kupovat rodinné auto bez zadních bezpečnostních pásů.

Má hlavní vize tedy je, dál vést resort obrany k technickému i personálnímu naplnění, klást důraz na dodržování spojeneckých závazků, hájit resort obrany před představou toho, že do armádního rozpočtu se může sáhnout pro peníze pokaždé, když je to potřeba. Především chci svou práci dělat tak, abych se následně vojákům mohl podívat do očí, a aby každý z nich věděl, že ministerstvo obrany je místo, kde se pro ně dělá maximum.

Více zde.

kategorie Z médií