KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Babišův střet zájmů byl evidentní. Agrofert by měl vrátit desítky milionů korun, řekl v rozhovoru pr
Zpět

Babišův střet zájmů byl evidentní. Agrofert by měl vrátit desítky milionů korun, řekl v rozhovoru pro Deník N Marian Jurečka

Přidáno 3. 6. 2019
Ilustrační foto
Deník N

Zpráva Evropské komise, která se objevila v českých médiích, ukazuje, že premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Jeho firmy ze skupiny Agrofert, kterou přesunul do svěřenského fondu, čerpaly podle zprávy neoprávněně dotace v řádech desítek milonů korun. 

Podle Evropské komise je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů a Česko by mělo vrátit část dotací pro firmy v holdingu Agrofert, které jsou v Babišově svěřenském fondu. Dnes na to upozornily Hospodářské noviny. Můžete mi popsat z pozice bývalého ministra zemědělství, co nyní můžeme očekávat?

Jsou to finanční prostředky v řádech desítek milionů korun. V tento okamžik by je měly firmy ve skupině Agrofert vrátit. To je pro ně jistě nepříjemná záležitost, ale nemyslím si, že by to ty firmy ekonomicky neustály.

Proč?

Skupina je na to silná. Podstatné ale je, že ve všech pravidlech dotací se vždy uvádí, že žadatel zná zákonné podmínky a že si musí hlídat, zda není ve střetu zájmů. Není to zodpovědnost platební agentury, ale právě toho žadatele. Od roku 2018 se pravidla změnila. Pokud si soudný člověk přečte novou definici pravidel, pochopí, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

kategorie Z médií