KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Babiš selhal, zamlčuje pravdu. Prymulu na jaře zajímal hlavně živnostenský list, říká pro EZ Zdechov
Zpět

Babiš selhal, zamlčuje pravdu. Prymulu na jaře zajímal hlavně živnostenský list, říká pro EZ Zdechovský

Přidáno 18. 10. 2020
Ilustrační foto
Eurozpravy.cz

ROZHOVOR – Došla mu trpělivost a své emoce se ani nesnažil krotit. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský otevřeně tvrdí, že premiér Andrej Babiš už nemůže stát v čele vlády, neboť sílící koronavirová pandemie odhalila jeho naprostou neschopnost řídit zemi. „Neskutečně selhal. A i kvůli němu postrádáme odborníky na krizové řešení, protože poté, co je sprostě seřval, se rozhodli své pozice opustit. Babiš navíc neříká lidem pravdu, například žádná lůžka pro nakažené české pacienty nebyla v Německu zajištěna,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský.

Neváhá a okamžitě ukáže na Strakovu akademii. Místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský je přesvědčený o vině vlády, která svým jednáním v závěru léta způsobila současný koronavirový kolaps. Jen za pátek covidem-19 onemocnělo přes 11 tisíc pacientů.  „V polovině srpna měla vláda k dispozici data o vývoji pandemie, což přiznal i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. A kabinet tehdy měl zatáhnout za ruční brzdu bez ohledu na to, že před námi byly krajské a senátní volby. Vláda měla na sklonku léta vystoupit a národu jednoznačně říci, že situace je vážná,“ tvrdí poslanec Evropského parlamentu.

Zdechovský vzpomíná, jak v srpnu premiér Andrej Babiš s tehdejším ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem situaci bagatelizovali a jejich vyjádření označil za hloupá. Bývalý krizový manažer neušetřil ani současného šéfa zdravotnictví Romana Prymulu. „Je mistrem různých hloupých výroků. Například na jaře v DVTV hovořil o promořování společnosti a na zmíněný výrok prostě nejde zapomenout. Je rovněž nutné připomenout, jak se na ministerstvu zdravotnictví neustále hádal s Rastislavem Maďarem o tom, jaká opatření budou platit a jaká nikoli.“ Dřívější mediální analytik poukázal na Prymulovu nepřipravenost. „Vždyť jeho hlavním zájmem během jara bylo pořídit si živnostenský list na výrobu roušek a zdravotnického materiálu,“ zlobí se opoziční politik, který během rozhovoru pro EuroZprávy.cz několikrát zvýšil hlas.

Místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci v Evropském parlamentu upozorňuje, že Němcům, kteří pro případný stav nouze poskytli ve svých nemocnicích lůžka pro nakažené české pacienty, vadí špatná komunikace v součinnosti s českým kabinetem. „Od německých politiků slyším výtky, že potřebují, aby se věci týkající se naší problematiky, dozvídali přímo od české vlády a ne se je dočítali v médiích. Potřebují, aby někdo z kabinetu s nimi intenzivně jednal a vše probíral. Detailní komunikaci z naší stranou postrádají.“

Zdechovský se brání nařčení, že opozice se v současné době jen zviditelňuje a sama nenabízí jasná řešení a provozuje pouze politiku antibabiš. „Tady o žádný styl antibabiš už přece nejde, my jen důrazně požadujeme, aby v České  republice začaly fungovat věci, které jsou doposud přehlíženy. Člen poslaneckého klubu Evropské lidové strany v Evropském parlamentu odkrývá, jakou pomoc opozice vládě nabídla. „Nabízeli jsme konkrétní řešení, jakou byla pomoc z Tchaj-wanu, z Jižní Koreje, Japonska. Chtěli jsem sestavit za opozici tým odborníků a expertů, kteří by specialistům pracujícím pro vládu oponovali a společně hledali nejideálnější řešení. Měli jsme zájem podílet se na chytré karanténě, ale naše snaha vždy skončila u prohlášení představitelů kabinetu, že mají vše pod kontrolou a všechno znají nejlépe.“

Člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu připomíná, že Evropská komise stále ještě nerozhodla o možném střetu zájmů premiéra Babiše.  „Vše komplikuje současná koronavirová pandemie, verdikt byl původně naplánován na konec září.“ Zdechovský, jehož Babiš společně s Mikulášem Peksou označil za vlastizrádce, neboť si na možný střet zájmů dovolili upozornit,  se domnívá, že premiérovi může přitížit rozhodnutí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). „Došel k závěru, že si Babiš poslal dotace do svých firem. Evropská komise si obratem vyžádala v angličtině zprávu od NKÚ. Je to tedy jeden z dalších důkazů, které budou zařazeny do zprávy o střetu zájmů,“ konstatuje europoslanec Tomáš Zdechovský.

ŠPATNÁ KOMUNIKACE S VLÁDOU BRZDÍ NĚMECKOU POMOC

Pane europoslanče Zdechovský, vy jste jako jeden z prvních politiků upozornil, že s bavorskou ani saskou vládou nikdo z kabinetu Andreje Babiše nejednal o záložním plánu, který spočívá v nabídnutí nemocničních lůžek pro české pacienty s covidem-19, pokud by republika neměla kapacity a ocitla se v nouzi. V jaké fázi jsou nyní jednání o případné podpoře z německé strany?

Došlo k výraznému posunu, a to poté, co jsme začali sondovat, jak se celá záležitost má, přišla z české strany oficiální žádost o pomoc a Německo nám samozřejmě vyšlo vstříc. Do celé kauzy se část tuzemských europoslanců vložila už minulém týdnu, kdy premiér Andrej Babiš tvrdil, že má v okolních městech u hranic zajištěnou kapacitu pro české pacienty nakažené covidem-19. Jeho tvrzení jsme si proto chtěli ověřit, protože už ministerskému předsedovi nevěříme a úlohou opozice je kontrolovat vládu. A tak jsme se začali doslova pídit po realitě, kolik lůžek česká strana v nemocnicích předjednala, a s hrůzou jsme od našich kolegů zjistili, že vůbec nic nebylo zajištěno. Kdybychom případ nezačali detailně sledovat, tak by vše uvízlo jen na povrchních jednáních, protože v rámci Evropské unie existuje plán, kdy je možné pomáhat daným státům, ale o podporu musíte oficiálně požádat. Navíc oslovená dotyčná země by měla mít dostatek času a prostoru se na korporaci připravit. A bohužel Andrej Babiš zase něco plácl, aniž by cokoli bylo nachystané a způsobil tím nepříliš pěkné okamžiky pro diplomaty i řadu lidí.

Reakce německých lidí na sociálních sítích, ale nebyla příliš příznivá. Diskuzi zaplavily spíše odmítavé příspěvky na pomoc…

Ano, máte pravdu. Postoj některých obyčejných Němců byl záporný a z plánované pomoci nebyli nadšeni. Především v Sasku se na diskuzních skupinách ozývaly hlasy, že Česká republika by si měla problém s nákazou koronaviru vyřešit sama a nevidí důvod, proč by nám měli pomáhat s vyčleňováním lůžek pro naše nakažené pacienty.

Němci nám po oficiální žádosti nyní nabízejí pomoc a tvrdíte, že jsou připraveni nás maximálně podpořit. Je něco, co vzájemnou spolupráci komplikuje?

Bohužel ano. Od německých politiků slyším výtky, že potřebují, aby se věci týkající se naší problematiky, dozvídali přímo od české vlády a ne se je dočítali v médiích. Potřebují, aby někdo z kabinetu s nimi intenzivně jednal a vše probíral. Detailní komunikaci s naší stranou postrádají.

Kde se podle vás stala chyba, že Česká republika úpí pod nákazou koronavirové infekce? Čísla letí strmě vzhůru, jen za pátek onemocnělo přes 11 tisíc pacientů a v nemocnicích leží už přes tisíce hospitalizovaných.

Pochybení jde jednoznačně za vládou, protože v polovině srpna měla k dispozici data o vývoji pandemie, což přiznal i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. A kabinet tehdy měl zatáhnout za ruční brzdu bez ohledu na to, že před námi byly krajské a senátní volby. Vláda měla na sklonku léta vystoupit a národu jednoznačně říci, že situace je vážná. A místo toho jsme poslouchali hloupá vyjádření premiéra i tehdejšího ministra zdravotnictví Vojtěcha, kteří situaci ve svých vystoupeních bagatelizovali a podceňovali. Ale určitý díl viny nese i současný šéf zdravotnictví Roman Prymula (před jmenováním byl Vojtěchovým náměstkem, poté byl vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví při Úřadu vlády ČR – pozn. red.), který je mistrem různých hloupých výroků.

Více zde.

kategorie Z médií