KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Babiš se před Zemanem roztřásl jako ratlík, komentoval situaci kolem výměny ministra kultury Výborný
Zpět

Babiš se před Zemanem roztřásl jako ratlík, komentoval situaci kolem výměny ministra kultury Výborný

Přidáno 26. 8. 2019
Ilustrační foto
Forum 24

Tříměsíční maraton kolem výměny ministra kultury skončil minulé pondělí poté, co kandidát sociální demokracie Michal Šmarda uvedl, že už dále nechce usilovat o vedení resortu kultury. Podle předsedy lKDU-ČSL Marka Výborného za to může Andrej Babiš, který je slabým premiérem. Přečtěte si obsáhlý rozhovor se šéfem lidovců nejen o vládní krizi, ale také o tom, proč je důležité vyhrát příští sněmovní volby. 

Začněme aktuální situací. Jak hodnotíte to, co se v České republice dělo kolem ministerstva kultury poslední tři měsíce?
Myslím, že tato situace musí být pro veřejnost naprosto nesrozumitelná. Tak banální věc, jako je výměna jednoho ministra, se vleče takhle dlohou. A nejenom že se ohýbala, ale porušovala Ústava. Výměna ministra je v zásadě standardní věc, která je na rozhodnutí premiéra a případně se odvíjí od koaliční smlouvy, což je ale až druhotná věc, protože to není žádná právní otázka. My tady máme Ústavu a ta hovoří jasně o tom, jaká práva a jaké povinnosti mají všichni aktéři. Kdyby podle toho všichni konali, mohli jsme si to divadlo odpustit. 

Vy jste se s panem prezidentem sešel, dokážete řici, co ho vedlo k tomuto postupu?
Na to jsem se ho neptal, ale myslím, že je to celkem jasné. Pan prezident přemýšlí několik tahů dopředu a navíc řeší otázky, které se týkají jeho historického vztahu k sociální demokracii, k tomu, jak tam probíhala vzájemná komunikace. Kromě vztahu mezi prezidentem a ČSSD se hrálo o pozici a sílu premiéra. Ten nese primární zodpovědnost za vládu a má dbát na to, aby byla dodržována Ústava. Pokud přinese prezidentovi demisi, má být přijata bezodkladně. Pokud premiér na základě nějaké dohody se sociální demokracií něco navrhne, má se konat. Prezident republiky si chtěl upevnit své pozice, a to i mimo hřiště, které mu je Ústavou vymezeno. Vzhledem ke slabosti Andreje Babiše se mu to bohužel podařilo. A proč bohužel? Protože se posouváme k poloprezidentskému nebo prezidentskému systému. To je špatně nejen pro současnost, ale i do budoucna. 

Více zde

kategorie Z médií