KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Babiš jako premiér může brzy skončit, říká pro EZ lidovecký europoslanec Zdechovský
Zpět

Babiš jako premiér může brzy skončit, říká pro EZ lidovecký europoslanec Zdechovský

Přidáno 15. 5. 2020
Ilustrační foto
eurozpravy.cz

Je přesvědčen, že premiér Andrej Babiš bude muset v jedné ze svých rolí skončit. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který je členem kontrolního rozpočtového výboru Evropského parlamentu, tvrdí, že to není utopie. Případný střet zájmů bude muset podle místopředsedy KDU-ČSL ministerský předseda urychleně řešit. „Dotace pro Agrofert jsou zastaveny. Andrej Babiš tak nemá jinou možnost: buď bude premiérem a dotace budou i nadále stopnuté, nebo Agrofert prodá. Když se tak nestane, nebude premiérem či ministrem,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský, jehož nedávno Babiš označil za vlastizrádce.

Upozorňuje, že jeho názor není pouhou hysterií. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský trvá na svém, že premiér Andrej Babiš díky svému údajnému střetu zájmů stojí na křižovatce. A je prý jen na něm, jakým směrem se vydá. „Něčeho se musí vzdát, buď politické funkce, nebo byznysu. Žádná jiná možnost neexistuje,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz člen kontrolního rozpočtového výboru Evropského parlamentu řešící Babišovu problematiku.

Audit Evropské komise (EK) k zemědělským dotacím pro společnost Agrofert na začátku letošního ledna konstatoval, že firma nemá na dotace nárok, neboť premiér Andrej Babiš (ANO), který vložil Agrofert do svěřenských fondů, je ve střetu zájmů. České úřady by podle několika europoslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu, kteří se sešli minulý čtvrtek, měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jenž má stále vliv na holding Agrofert a inkasuje peníze z fondů Evropské unie.

Česko se prý po roce 2021 dočká velkých změn
Upravený návrh zprávy výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (EP), jehož členové v únoru podnikli kontrolní misi v Česku říká: Ministerský předseda Andrej Babiš by měl odstoupit z funkce nebo přestat přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z evropského rozpočtu, pokud se prokáže jeho střet zájmů.

Mnohým ale připadá jako sci-fi, že by se jeden z nejmocnějších mužů v zemi citované zprávě podřídil. „Znovu opakuji, že se pan Babiš bude muset rozhodnout, pokud se střet zájmů potvrdí. Možná to někomu připadá jako sci-fi, ale dovolil bych si připomenout, že i před dvěma roky znělo poměrně směšně, že by na Slovensku nevyhrál SMER Roberta Fica a začaly se vyšetřovat dotační podvody. Zkuste se ale na Slovensko podívat dnes. Zatýkání soudců, úředníků, mafiánů i politiků. Věřím, že se po roce 2021 dočkáme velkých změn i v Česku,“ predikuje bývalý krizový manažer, který podotýká, že ani eventuálně prokázaný střet zájmů by ale neznamenal Babišův definitivní odchod z politiky. „Řadovým poslancem i šéfem ANO klidně dál být může, protože z této pozice nemá přímý vliv na to, komu budou a za jakých podmínek udělovány dotace,“ přibližuje bývalý mediální analytik.

Na nedávném zasedání kontrolního výboru Evropského parlamentu, jehož Tomáš Zdechovský je členem, a který opět řešil střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše, prohlásil maďarský europoslanec Sándor Rónaie, že se v České republice za Babišovy vlády „buduje systém podobný tomu maďarskému". Evropská unie vede s Maďarskem řízení kvůli možnému porušování unijních hodnot a maďarská opozice tvrdí, že premiér Viktor Orbán rozděluje peníze z unijních fondů mezi své příbuzné. „V Maďarsku bylo za vlády Fidesz administrováno několik desítek tisíc projektů. Problematických projektů spojených s rodinou Viktora Orbána je ale minimum a jsou jen tři projekty, kde byla dotace vrácena. Řešíme ještě sporné investiční dotace v dalších projektech, ale tam podle našich informací nikdo z rodiny zapojen nebyl a není,“ přibližuje Zdechovský.

Podle bývalého novináře se maďarské kauzy ve srovnání s Andrejem Babišem liší. „Z mého pohledu problémy v Maďarsku, které už byly za socialistických vlád, jsou opravdu obecně výrazně jiné, než střet zájmu premiéra Andreje Babiše, který je největší český příjemce dotací a zároveň premiér země, který může určovat, kam dotace půjdou,“ říká odborník na krizovou komunikaci.

Výrok o vlastizradě politika nezastrašil, spíše motivoval
Tomáš Zdechovský se stále nemůže vyrovnat s prohlášením premiéra Andreje Babiše, který jej společně s dalším europoslancem Mikuláše Peksou z Pirátů označil za vlastizrádce, neboť podle ministerského předsedy dovolili upozornit na jeho možný střet zájmů a naznačil, že oba svým jednáním údajně poškozují zájmy České republiky. „Vlastizrada je zvlášť závažný zločin, v trestním zákoníku je to ve stejné skupině trestných činů jako třeba teroristický útok. Babiš cítil, že mu teče do bot, a proto musel tento lživý výrok použít, aby nás zastrašil,“ je přesvědčen otec čtyř dětí, na něhož měla premiérova poznámka opačný efekt. „Mě osobně jeho slova ještě více motivovala do další práce. Můj otec vždy říkal, že zlu se nesmí ustupovat. A tím se budu řídit i ve své další práce europoslance. Ať se to někomu líbí nebo ne,“ praví důrazně Zdechovský.

Více zde.

kategorie Z médií