KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Babiš ho označil za vlastizrádce, on teď odhalil jeho do očí bijící střet zájmů
Zpět

Babiš ho označil za vlastizrádce, on teď odhalil jeho do očí bijící střet zájmů

Přidáno 8. 6. 2020
Ilustrační foto
zpravy.denikplus.cz

Společnosti holdingu Agrofert si v minulém roce přišly na 953 milionů korun na zemědělských dotacích. Předloni, kdy ještě neplatil přísnější evropský režim o střetu zájmů, přitom firmy inkasovaly o pouhých 20 milionů na dotacích více.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského je zisk dotací pro firmy Andreje Babiše krásným příkladem, jak je předseda vlády ve střetu zájmů.

Dotace za rok 2019 zveřejňuje Státní zemědělský intervenční fond na svých internetových stránkách. Za minulý rok získaly firmy z holdingu Agrofert celkem 953 milionů korun. Nenárokových dotací, které se využívají například na investice, získaly společnosti předsedy vlády v objemu 176 milionů korun. Přitom tento druh dotací stát v jednu chvíli zarazil, právě kvůli střetu zájmů premiéra Babiše.

Peníze ale skrz dotace stále do podniků tečou. Nad postupem státu a tedy i SZIF kroutí hlavou europoslanec Tomáš Zdechovský, kterého premiér označil za vlastizrádce, protože si dovolil na jeho střet zájmů v minulosti poukázat. „Je to neuvěřitelné. Evropská komise členům kontrolního výboru potvrdila, že měly být zastaveny všechny dotace, tedy nárokové i nenárokové. Zde je nádherná ukázka, jak je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Místo toho aby SZIF žádal právní rozbor u Evropské komise, tak si udělal svůj obskurní právní výklad, kterým se nyní řídí a pokračuje ve vyplácení dotací,“ říká Zdechovský.

Jedny z nejvyšší dotací tekly například do firmy Vodňanské kuře, kde podnik získal dotaci přes 36 milionů korun na "Investice do zemědělských podniků". Další více než 45 milionovou dotaci na stejnou investici vyinkasovala společnost Schrom Farms.

Podle Zdechovského by měl premiér, potažmo holding Agrofert dotace vrátit. „Když komise dojde k názoru, že je premiér ve střetu zájmů, tak od doby kdy se v něm ocitl, by měl dotace vrátit. Bojím se, že se SZIF o dotace zpětně nebude žádat a bude mít další obskurní právní výklad. Agrofertu tak vše zaplatí daňoví poplatníci,“ řekl dále europoslanec.

Více zde.

kategorie Z médií