KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Anna Hubáčková (za KDU-ČSL): Požáry jsou důsledkem klimatických změn, hořet v lesích může kdykoliv
Zpět

Anna Hubáčková (za KDU-ČSL): Požáry jsou důsledkem klimatických změn, hořet v lesích může kdykoliv

Přidáno 17. 8. 2022
Ilustrační foto
Seznam zprávy

Hasiči po třech týdnech uhasili požár v Českém Švýcarsku a lidé se vrací domů. V parku se ale pořád objevují místa se zvýšenou teplotou, která je třeba hlídat. Mohlo za požár neodklizené kůrovcové dřevo? A bude se příště uklízet? Na tyto a další otázky odpovídala ministryně životního prostředí Anna Hubáčková v podcastu Ptám se já portálu Seznam Zprávy.

Dle ministryně suché kůrovcové dřevo požár nezpůsobilo. „V bezzásahových zónách bylo správné rozhodnutí nechat kůrovcové dřevo, jelikož konzervace přírody je jejich smyslem. Požáry jsou důsledkem klimatických změn, vlny veder a sucha budou a hořet v lesích může kdykoliv. Podpořím ministerstvo vnitra, aby měla ČR velkokapacitní letadla na hašení požárů. Třeba při hašení v Českém Švýcarsku se nám stalo, že ta úžasně výkonná italská letadla se musela náhle vrátit do Itálie hasit místní požáry. S ohledem na klimatické změny by se vyplatilo vhodné dovybavení,“ vysvětlila.

Zmínila také problém soukromého vlastnictví přístupové cesty k Pravčické bráně. „Je velmi problémové cokoli řešit s vlastníkem, když je to jeho pozemek. Já jsem nabídla majiteli, že bychom ty pozemky, přes které se jde k Pravčické bráně, koupili. Zatím ta debata nepostoupila dál. Je to otázka budoucího rozvoje toho okolí. Jde nám o ten pozemek, tak aby mohli lidé přijít na Pravčickou bránu přes státní pozemek. Vlastník řekl, že teď nemá zájem, ale naznačil, že má zájem o tom ještě jednat,“ dodala Hubáčková.

Více zde.

kategorie Z médií