KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Anna Hubáčková (za KDU-ČSL): Požár nevznikl zaviněním národního parku. Jde o klimatické změny, které
Zpět

Anna Hubáčková (za KDU-ČSL): Požár nevznikl zaviněním národního parku. Jde o klimatické změny, které s sebou nesou extrémní jevy

Přidáno 11. 8. 2022
Ilustrační foto
Forum24

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková se v rozhovoru pro Forum24 vyjádřila k vyšetřování požáru v Českém Švýcarsku a k národním parků, ale také k vyšetřování kolem havárie na řece Bečvě. 

Jak hodnotíte situaci ohledně požáru v Českém Švýcarsku? Co bude ve Hřensku a okolí nejvíc potřeba?
„V první řadě chci říci, že požár nevznikl zaviněním národního parku. Jde prostě o klimatické změny, které s sebou nesou extrémní jevy. Jsou to povodně, přívalové deště, tornáda a v době extrémního sucha i požáry. Pravděpodobně svoji roli sehrál lidský faktor i počasí, hlavně vítr, který nečekaně požár šířil. Byl to extrémně velký oheň na rozhraní dvou států. Bylo použito nevídané množství prostředků včetně pomoci od Evropské unie,“ uvedla ministryně životního prostředí.

A co pomoc národnímu parku?
„Rozlišujme přírodu samu a majetky. Příroda vždy prožívala požáry a umí si s jejich následky poradit. Kdyby člověk uměle zasáhl, nebylo by to dobře. Jinou otázkou je, jak spolupracovat s obcemi na obnově majetku. V první fázi jsme našli rezervy v dotačních programech, budeme se věnovat komunikacím, osvětlení, čistírnám odpadních vod a dalším důležitým věcem,“ řekla ministryně. 

Jak to vypadá s vyšetřováním havárie na řece Bečvě?
„Ohledně havárie na Bečvě došlo k tomu, že dnes neexistují prvotní vzorky z místa. Účelovost? Nedbalost? To už se prokázat nepodaří,“ doplnila Hubáčková.

kategorie Z médií