Snižování spotřeby, stavba obnovitelných zdrojů a v budoucnu malých modulárních reaktorů – to je podle ministryně pro životní prostředí Anny Hubáčkové z KDU-ČSL recept na nutnou proměnu energetiky Česka. V rozhovoru pro Radiožurnál ministryně uvedla, že se intenzivně připravuje na české předsednictví EU, které začne 1. července. Čeká ji například jednání ohledně zákazu aut se spalovacími motory nebo ohledně reformy trhu s emisními povolenkami.
Co konkrétně si v rámci předsednictví kladete jako ministryně pro životní prostředí za cíle?
V prvé řadě budeme řešit právě balíček Fit for 55. Záleží nám na tom, abychom urychlili proces snižování skleníkových plynů a tím zabránili oteplování povrchu země, aspoň o dva stupně. V souvislosti s válkou na Ukrajině lze sice pochybovat, jestli se nám to podaří, ale musíme pro to udělat vše.
Už je docela hodně rozpracováno nařízení o bateriích. Troufám si říct, že tuto legislativu bychom mohli dotáhnout do konce a ukončit trialogy. Přestože je to naše priorita, asi tolik nepokročíme v legislativě na ochranu ovzduší, protože tato legislativa se teprve připravuje na projednání. Nevím, v jakém momentě nám bude předána. Už se také připravujeme na legislativu o biodiverzitě. A řešíme, jak ji co nejvíc uspíšit.
A máme i své národní priority. Plánujeme dvě velké konference. Jedna z nich bude o ochraně půdy, o adaptačních programech na zadržení vody v krajině a o biodiverzitě. Ta proběhne v září. Druhým naším velkým tématem je znečištění ovzduší. K tomu budeme dělat velkou konferenci v listopadu. V tomto případě už je samozřejmě rozpracovaná legislativa na úrovni EU.
A k tomu máme ještě jednu malou prioritu, a to světelné znečištění. Světelné znečištění je čím dál víc vnímáno jako jeden z negativních dopadů jak na lidské zdraví, tak na přírodu. Proto chceme na tento problém upozornit.
Teplárny v Česku měly podle původních plánů přejít během příštích deseti let od uhlí na jiné zdroje, převážně na zemní plyn. Jaký je tedy plán teď? Čím by mělo Česko uhlí nahradit?
U tepláren se stále počítá s tím, že budou přechodně využívat místo uhlí plyn. Ten může být do budoucna nahrazen plynem, který nebude z fosilních paliv (a nebude pocházet z Ruska, pozn. red.), například vodíkem nebo bioplynem.
Některé teplárny usilují o to, aby mohly zůstat u uhlí déle, než bylo původně plánováno. Měl by jim to stát umožnit?
Pokud už mají projekt na změnu své technologie a jen se jim lehce mění harmonogram, tak pravděpodobně ano. Ale z jiného důvodu ne.
Více zde.