KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Aleš Dufek (KDU-ČSL): Josef Baxa je zkušeným soudcem i manažerem. Vše je nastaveno k tomu, aby byl ú
Zpět

Aleš Dufek (KDU-ČSL): Josef Baxa je zkušeným soudcem i manažerem. Vše je nastaveno k tomu, aby byl úspěšným předsedou Ústavního soudu

Přidáno 7. 8. 2023
Ilustrační foto
Česká televize

Novým předsedou Ústavního soudu bude Josef Baxa. Téma pro Českou televizi okomentoval místopředseda ústavně-právního výboru a předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Aleš Dufek.

„Jsem opatrným optimistou. Pan doktor Baxa je nejen zkušeným soudcem, ale zároveň zkušeným manažerem, protože stál po dlouhou dobu v čele Nejvyššího správního soudu. Pan prezident v poslední době jmenoval šest ústavních soudců z 15, to znamená, že je aktuálně vše nastaveno k tomu, aby byl pan Baxa úspěšným předsedou,“ uvedl Aleš Dufek.

S názorem, že předseda Ústavního soudu a předseda Nejvyššího správního soudu jsou podobné pozice, ale nesouhlasí. „Osobně si myslím, že to podobné pozice nejsou, na NSS je přece jen více soudců a senátů. Předseda ÚS je zároveň částečně politicky exponovanou osobou, i když se samozřejmě ztotožňuji se slibem pana Baxy, že Ústavní soud nebude třetí komorou parlamentu. Musí skutečně zůstat institucí, která bude především chránit individuální ústavně zakotvená práva jednotlivců. Tyto funkce tedy zcela srovnávat nelze, ač si myslím, že mu předchozí zkušenosti pomůžou v oblasti řízení lidského kolektivu,“ doplnil Dufek.

Více zde.

kategorie Z médií