KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Adéla Chamrádová (KDU-ČSL): Čínu vnímám vedle Ruska jako jednu z největších hrozeb
Zpět

Adéla Chamrádová (KDU-ČSL): Čínu vnímám vedle Ruska jako jednu z největších hrozeb

Přidáno 18. 7. 2023
Ilustrační foto
Forum 24

Jako jednu z největších hrozeb vedle Ruska vnímám Čínu, říká kandidátka do Evropského parlamentu Adéla Chamrádová (KDU-ČSL), která zastává na lidovecké kandidátce 7. místo. Předsedkyně Mladých lidovců v Praze v rozhovoru pro deník FORUM 24 hovoří o vlně populismu a euroskepticismu v České republice, o tom, s čím v europarlamentu není spokojená, nebo čím mládežnická organizace stranu inspiruje.

Jakým tématům se chcete na evropské úrovni věnovat?
Pro mě je největším tématem Čína. Vnímám ji jako jednu z největších hrozeb vedle Ruska. Konkrétně je to naše zvyšující se závislost na ní. Ta už prostoupila do věcí, které každý používáme denně jako mobily, notebooky, auta, ale co hůř i léky. Takže bych se chtěla věnovat snižování závislosti na Číně.

Tím, že se mohu stále ještě považovat za zástupkyni mladé generace, bych chtěla pro tuto generaci i ty budoucí zachovat benefity, co máme v EU. Tedy volné cestování, pohyb, studium, práce, podnikání, protože to neberu jako samozřejmost. Jsme svědky toho, že se v České republice zvedá velká vlna populismu a euroskepticismu. Lidé jako je Andrej Babiš nebo Tomio Okamura se neštítí udělat cokoliv. Nedivila bych se ani kdyby nás chtěli z EU vyvést a toho se chci vyvarovat. Nechci tu mít ztracenou generaci, která bude chtít z ČR prchat, chci naopak silnou, sebevědomou ČR, která je v EU.

Máte pocit, že EU v souvislosti s Čínou toho nedělá dost?
Myslím, že se už probudila a začíná se něco dít, ale poměrně jsme zaspali. Vůči Číně stále chybí jednotný postoj a do budoucna musíme najít společnou řeč, jak postupovat. Dopředu říkám, že tato společná pozice nesmí vypadat jako business as usual. Zkrátka musíme vystupovat jednotně, sebevědomě a nekompromisně.

Více zde.

kategorie Z médií