KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií Marian Jurečka: Snaha o odvolání ministra zdravotnictví? Mimo prezidentské kompetence
Zpět

Marian Jurečka: Snaha o odvolání ministra zdravotnictví? Mimo prezidentské kompetence

Přidáno 11. 3. 2021
Ilustrační foto
90' ČT24

Prezident Zeman požaduje po premiérovi, aby odvolal ministra zdravotnictví Jana Blatného a ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou. Vadí mu jejich postoj k vakcíně Sputnit V. Klade jim dokonce za vinu, že kvůli nim umítají zbytečně lidé. Řešit tuto záležitost chce s premiérem na jejich setkání 22. března v Lánech. Podle premiéra ale tyto personální změny nejsou aktuální. Co tedy bude dál? Na tento dotaz odpovídal v pořadu 90' ČT24 mimo jiné předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

"Já to vnímám ve dvou rovinách. Jedna je ta ústavně-právní, kde prezident nemá žádnou kompetenci pokud se týká návrhů na odvolání členů vlády a už vůbec nemá prezident mluvit do záležitostí vedení SÚKL. Pak je ta druhá rovina, politická, a to je naprosto nepříměřený tlak na to prosadit tady mimo veškerý systém vakcínu Sputnik V," uvedl Marian Jurečka a dodal: "Dnes jsme měli ve Sněmovně na toto téma debatu a všichni lékaři napříč politickým spektrem říkali, že něco takového je naprosto nepřípustné! To není otázka přání prezidenta, ale bezpečnosti té vakcíny. A také je to samozřejmě věc zodpovědnosti těch lékařů. Na Slovensko tuto vakcínu s velkou slávou přivezli, ale dodnes se s ní neočkuje a vůbec se neví, jestli se s ní někdy očkovat bude."

Více zde.

kategorie Z médií