KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Z médií ‚Jdeme do toho SPOLU.‘ ODS, lidovci a TOP 09 zahájili společnou kampaň před sněmovními volbami
Zpět

‚Jdeme do toho SPOLU.‘ ODS, lidovci a TOP 09 zahájili společnou kampaň před sněmovními volbami

Přidáno 10. 12. 2020
Ilustrační foto
ČTK, iROZHLAS

Občanští demokraté, lidovci a TOP 09 zahájili ve středu kampaň před sněmovními volbami 2021 představením hesla „Jdeme do toho SPOLU“ a ideových základů spolupráce. Předseda lidovců Marian Jurečka na tiskové konferenci uvedl, že strany už v obrysech přijaly programové priority. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Adamové Pekarové je spojenectví ODS, TOP 09 a KDU-ČSL jedinou alternativou pro středopravicové voliče.

Formovanou koalici charakterizovala jako konzervativně liberální sílu, která má v srdci tradice, ale dívá se na svět moderním pohledem.

Mezi závazky, se kterými před voliče předstoupí, strany vyjmenovaly změnu daňového, sociálního, důchodového a zdravotního systému, zavedení minimálního důchodu, zjednodušení sociálních dávek, smysluplné využití prostředků EU na transformaci ekonomiky či navýšení podílu HDP do vzdělávání.

Koalice chce také řešit dopady spojené s klimatickou změnou, podpoří biodiverzitu, ochranu půdy a vody, šetrné hospodaření v krajině, ozelenění měst a obcí, racionální energetické úspory a efektivní odpadové hospodaření.

Současně se strany zavázaly, že zabrání vystoupení České republiky z Evropské unie a pozici „černého pasažéra v NATO“, oligarchizaci politiky a také například firmám z Ruska a Číny stavět v České republice nové jaderné bloky.

„Nespojili jsme se proti někomu, ale pro něco,“ zahájil vystoupení předseda ODS Petr Fiala. Koalice podle něj bude chtít nabídnout fungující a srozumitelný stát, namísto bezradnosti a nepravdivé politiky, kterou nyní vede menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD.

V souvislosti s tím, že ODS nedávno podpořila na rozdíl od lidovců a TOP 09 návrh hnutí ANO na zrušení superhrubé mzdy, Fiala uvedl, že daně formovanou koalici nerozdělí. „Chceme nabídnout jednoduché daně, a hlavně daně, které budou předvídatelné, na které se budou podnikatelé moc připravit. Proto chceme daně změnit jenom jednou za volební období,“ uvedl.

kategorie Z médií