KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Železnice očima Antonína Tesaříka: Ve vlaku? Čekám na signál...
Zpět

Železnice očima Antonína Tesaříka: Ve vlaku? Čekám na signál...

Přidáno 2. 10. 2023
Ilustrační foto

...ten z nebe nepříchází a tak čekám dál. S dovolením jsme si vypůjčili první slova písničky od skupiny Nightwork. Přesně o signálu totiž bude dnešní část seriálu Antonína Tesaříka, poslance a dopravního experta. 

Signál na telefonu ve vlkau je velmi častým probíraným tématem. Navazuje na to také Wi-Fi připojení. Kdo za chybějící signál a internet ve vlacích může? „Nemohou za to ani operátoři sítí, ani neschopnost dopravců zajistit fungující Wi-Fi. Hlavním důvodem jsou moderní vlakové soupravy, jejichž pokovená skla vagónů signál nepropouští. Pokovená skla zajišťují ve vlacích lepší tepelnou izolaci, ovšem cestující jsou kvůli nim izolováni i od signálu," začíná příběh hledání signálu poslanec Tesařík. 

Situace měla řešení, ovšem nákladné na pořízení i na údržbu. „Takzvané repeatry - opakovače, které měly zajistit zesílení signálu. V poslední době se ale začíná prosazovat výrazně levnější a praktičtější řešení. Tím jsou pro signál propustná skla. Do okna vagónu je lasarem propálen neviditelný rastr, který průchod signálu umožňuje. S takovými okny už se dnes můžete setkat u ČD v padesátce nejmodernějších vozů Západního expresu a rychlíku Krušnohor," popisuje Tesařík. 

Doufáme, že se signál brzo najde. Protože aktuální reklamy s Ivanem Trojanem u ČD mluví právě o tom, že "WiFina jede". Tak doufejme, že pojede a my budeme moci při cestách nerušeně telefonovat a pracovat.