KDU.breadcrumbs.homeAktuálně Různé Železnice očima Antonína Tesaříka: Nehody na přejezdech
Zpět

Železnice očima Antonína Tesaříka: Nehody na přejezdech

Přidáno 22. 11. 2023
Ilustrační foto

Nehody na železničních přejezdech nejsou nikdy dobrá věc. Jak jim můžeme předcházet? Nejen o tom bude dnešní článek poslance Antonína Tesaříka o železnici. Bezpečnost na železničních přejezdech je velké téma a pro prevenci nehod musíme udělat maximum.

Začneme krátkou statistikou. V České republice máme celkem 7 626 přejezdů. Skoro 3 356 přejezdů je zabezpečeno pouze výstražným křížem, tedy jejich zabezpečení je minimální. Dalších 2249 přejezdů je zabezpečeno pouze přejezdovým zabezpečovacím zařízením, tedy je zabezpečeno pouze světelnou signalizací bez závor. Přejezdovým zabezpečovacím zařízením se závorou je zabezpečeno pouze 1772 přejezdů.

Vláda se zavázala do roku 2025 zvýšit stupeň zabezpečení u 500 přejezdů. Ruku v ruce se zvyšováním zabezpečení musí jít také smysluplné snižování počtu přejezdů. „Je ale důležité nezapomínat na to, že základními příčinami nehod na přejezdech je nepozornost, chybné vyhodnocení či neodhadnutí situace a v neposlední řadě také záměrné porušování pravidel," říká Antonín Tesařík.

„Za nás politiky tedy mohu říct, že se budeme snažit zvyšovat stupně zabezpečení jednotlivých přejezdů tak, aby se omezovaly přejezdy s výstražnými kříži, aby co nejvíce přejezdů bylo vybaveno závorami a aby byly smysluplně rušeny přejezdy. Žádným preventivní a výstražným opatření ovšem není možné zabránit řidičům, aby chovat se bezohledně. To je zodpovědnost nás všech řidičů," ukončuje Tesařík